Młodzi Innowatorzy wybrani

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Projekt domku zasilanego energią słoneczną, system odzysku ciepła z wody zużytej w łazience czy inteligentny system do segregacji odpadów - to niektóre prace uczniów nagrodzone w konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT "Młody Innowator".

Tematem projektu zgłoszonego w konkursie mogło być dowolne rozwiązanie polegające na udoskonaleniu już istniejącego produktu lub opracowaniu nowego, oryginalnego. Dzięki konkursowi uczniowie mieli szansę wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, rozwijać pomysłowość i zaradność, uczyć się pracy zespołowej, uwierzyć w swoje możliwości.

Główną nagrodę w kategorii szkoła podstawowa zdobył w tym roku Kacper Głuszczak z Siedlec za projekt „Domek jednorodzinny zasilany energią słoneczną”. Poza tym w tej kategorii nagroda specjalna prezesa FSNT-NOT za walory społeczne trafiła do uczniów ze szkoły w Nisku – Malcach za przygotowanie projektu "parafialnego placu zabaw".

Wśród prac zgłoszonych przez gimnazjalistów pierwszym miejscem nagrodzono Agnieszkę Piechotę z Jelcza-Laskowic za pracę „Zgniotek”.

W kategorii liceum ogólnokształcące zwyciężył Michał Trębacz z Warszawy za pracę „System odzysku ciepła z wody zużytej w łazience", a w kategorii technikum - nagrodę za najlepszą pracę otrzymali Szczepan Pasternak i Ariel Strycharz, uczniowie technikum w Staszowie za projekt „Inteligentny system rozpoznawania i segregacji odpadów". Nagrodę specjalną przyznano Łukaszowi Jańcowi, Sławomirowi Zagule i Pawłowi Wołoszynowi z technikum w Nisku za pracę „Profile_Cardio".

Konkurs organizowany był w tym roku po raz piąty. W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. garnek na pilota, domowy segregator śmieci, parasol na szelkach, suszarkę do tablicy czy wentylator z czujnikiem ruchu.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie www.not.org.pl/not/index.php?option=com_content&task=view&id=425&Itemid=48.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Ewa Wachowicz podczas Europejskich Dni Kosmicznych, 27 bm. w Gdańsku. (ad) PAP/Adam Warżawa

    Prezes POLSA: Polska ma ambicje, aby być liderem w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Technologii i Nauk Obliczeniowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera