Zanim uśmierci ich rak popełniają samobójstwo lub dostają zawału

Wiele osób, które dowiedziały się, że są chore na raka, są tak załamane psychicznie, że popełniają samobójstwo lub dostają zawału serca zanim mogłaby uśmiercić ich choroba nowotworowa – wykazały badania opublikowane przez „New England Journal of Medicine”.

Dr Fang Fang z Karolinska Institutet w Sztokholmie twierdzi, że ryzyko samobójstwa u tych chorych w pierwszym tygodniu po postawieniu diagnozy zwiększa się aż 12 razy. Prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta sześciokrotnie w pierwszym tygodniu po wykryciu choroby i trzykrotnie w ciągu miesiąca.

Samobójstwo najczęściej popełniają osoby, które dowiedziały się, że mają raka przełyku, trzustki i wątroby. Bez względu jednak na rodzaj choroby nowotworowej wszyscy chorzy na raka trzykrotnie częściej odbierają sobie życie niż osoby zdrowe.

Szwedzki uczony powołuje się na dane epidemiologiczne 6 mln Szwedów po 30. roku życia pochodzące z lat 1991-2006 r. U ponad 500 tys. z nich wykryto w tym okresie raka. Spośród tych chorych 786 popełniło samobójstwo, przy czym 29 osób odebrało sobie życie w pierwszym tygodniu po postawieniu diagnozy.

„Większe ryzyko samobójstwa i zawału serca potwierdza na jak silne emocje narażone są osoby, które dowiedziały się, że są chore na raka” – podkreśla dr Fang. Jego zdaniem samo postawienie diagnozy jest dla chorego bardziej stresujące niż perspektywa zmagania się z ciężką chorobą.

Według uczonego badania potwierdzają, że chorzy wymagają pomocy psychologicznej nie tylko w trakcie zmagania się z rakiem, ale już w chwili postawienia szokującej dla wielu z nich diagnozy.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera