Balon AGH poleci w stratosferę

PAP © 2012 / Przemysław Piątkowski
PAP © 2012 / Przemysław Piątkowski

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyślą w powietrze balon stratosferyczny, który wzniesie się na wysokość 30 kilometrów. Rezultaty badań będą wykorzystane przy budowie łazika marsjańskiego – informuje "Dziennik Polski".

Jak mówi Mateusz Bryła, prezes Koła Naukowego Integra przy Katedrze Automatyki, celem badaczy jest stworzenie platformy do testowania elektroniki w skrajnych warunkach - niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu, czyli nieco zbliżonych do tych panujących na Marsie.

Zebrane doświadczenia wykorzystamy przy budowie łazika marsjańskiego, który weźmie udział w dorocznych zawodach organizowanych przez The Mars Society na pustyni w Utah w USA – zapowiada Bryła.

Start balonu planowany jest po długim majowym weekendzie. W gondoli znajdzie się aluminiowa kapsuła, a w niej - dwa aparaty fotograficzne, kamera HD, termometr, barometr, miernik wilgotności, GPS oraz moduł GSM – wylicza dziennik.

Wcześniej misja balonu będzie zgłoszona do ośrodka kontroli ruchu powietrznego na krakowskim lotnisku w Balicach, który stworzy dla niego specjalne okno startowe i uprzedzi przelatujące w pobliżu samoloty.

PAP - Nauka w Polsce

rda/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera