Samochód dla seniora

PAP/EPA © 2012 / ANGEL DIAZ
PAP/EPA © 2012 / ANGEL DIAZ

Nowe technologie opracowane na Newcastle University mają pomóc starszym kierowcom jeździć bezpiecznie - informuje serwis "EurekAlert".

Wiele starszych osób rezygnuje z prowadzenia samochodu, zdając sobie sprawę, że ich reakcje nie są już tak szybkie, jak kiedyś. Ogranicza to jednak ich aktywność i izoluje od otoczenia - zwłaszcza, jeśli mieszkają na wsi.

Pomóc im ma między innymi program "Granny-Nav", który wybiera najbezpieczniejsze trasy, pozwalając uniknąć na przykład skrętów w lewo (choć ze względu na odmienne zasady ruchu w wersji angielskiej chodzi o skręty w prawo).

Naukowcy z Newcastle (W. Brytania) przekształcili elektryczny samochód w mobilne laboratorium "DriveLAB", które oprócz nowej nawigacji ma też system noktowizyjny oraz inteligentny system dostosowania prędkości. Pojazd jest w stanie ocenić koncentrację, poziom stresu i nawyki związane z prowadzeniem dzięki okularom śledzącym ruchy gałek ocznych.

Na razie za kierownicą "DriveLAB" zasiadło już około 20 angielskich i szkockich kierowców po 80. roku życia. Okazało się - między innymi - że sprawia im problemy zachowanie odpowiednio niskiej prędkości na obszarach z jej ograniczeniem. Ten problem można rozwiązać dzięki odpowiedniemu urządzeniu.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera