Kurkumina może pomóc w walce z chorobą Parkinsona

Związek chemiczny zawarty w przyprawie curry, przeciwdziała agregacji białek biorących udział w procesie rozwoju choroby Parkinsona - informuje "Journal of Biological Chemistry". 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA wcześniej wykazali, że wolno zwijające się białko o nazwie alfa-synukleina powoduje agregację, która jest pierwszym krokiem w rozwoju m.in. choroby Parkinsona. Ich obecna analiza sugeruje, że procesowi temu może zapobiegać występująca w kłączach kurkumy (ostryżu długiego) kurkumina, która silnie wiąże się z alfa-synukleiną.

Podczas badań prowadzonych w laboratorium naukowcy analizowali zwijanie się (fałdowanie) białka, czyli proces tworzenia stabilnej struktury docelowej z łańcucha polipeptydowego.

Okazało się, że, łącząc się z alfa-synukleiną, kurkumina przyspiesza tempo fałdowania oraz zapobiega łączeniu się z innymi białkami. Znalezienie związku, który jest w stanie "naprawić" białko, gdy tylko zaczyna się ono nieprawidłowo zwijać, może doprowadzić do stworzenia leków na niektóre choroby - wyjaśnia prowadząca badania Lisa Lapidus.

Naukowcy dodają jednak, że możliwość zastosowania kurkuminy w charakterze leku może być jednak dość ograniczona, gdyż związek ten nie przedostaje się łatwo do mózgu, gdzie zachodzą procesy nieprawidłowego zwijania się białka.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu przesuwają habitaty morskich organizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera