Odporne na temperaturę jaja żółwi przetrwają w gorącym piasku

Ocieplający się klimat może niekorzystnie wpłynąć na przyszłość morskich żółwi, zmniejszając ich zdolność do rozrodu. Okazuje się jednak, że niektóre żółwie składają jaja, które są naturalnie odporne na upały - podaje serwis EurekAlert.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z brytyjskiego University of Exeter skupiło się nad żółwiami zielonymi, składającymi jaja na wulkanicznej Wyspie Wniebowstąpienia, stanowiącej brytyjskie terytorium zamorskie. Badacze zauważyli, że jaja składane przez gady na gorącej plaży lepiej znosiły wysokie temperatury, niż jaja złożone zaledwie kilka kilometrów dalej w chłodniejszym piasku. Na gorętszym nadbrzeżu piasek był ciemny, a z kolei druga plaża składająca się z białego piasku była o 2-3 st. Celsjusza chłodniejsza.

Żółwie zielone przypływają na niewielką Wyspę Wniebowstąpienia z Afryki Południowej właśnie po to, aby złożyć jaja. Samice składają jaja na plaży, gdzie same się wylęgły, więc kolejne pokolenia mogły przystosować się do panujących tam specyficznych warunków.

W ramach swojego eksperymentu badacze umieścili jaja z każdej z plaż w inkubatorach w temperaturze 32,5 i 29 st. Celsjusza, a następnie monitorowali ich rozwój. Odkryli, że jaja z cieplejszej plaży lepiej rozwijały się w wyższej temperaturze inkubatora, niż te złożone w chłodniejszym piasku.

"To pierwszy przypadek, w którym udowodniono przystosowanie żółwi morskich do lokalnych warunków. Jest to o tyle nadzwyczajne, że omawiane plaże znajdują się zaledwie sześć kilometrów od siebie" - powiedział dr Jonathan Blount, który poprowadził badanie.

Odporne na upał populacje mogą stanowić klucz do przetrwania gatunków w coraz cieplejszym klimacie. "Takie przystosowanie wyewoluowało prawdopodobnie w trakcie wielu pokoleń, więc dopiero okaże się, czy ewolucja żółwi nadąży za zmianami klimatycznymi. Jednakże przemieszczanie się odpornych na upały żółwi do innych miejsc składania jaj mogłoby pomóc w rozpowszechnianiu ich korzystnych genów" - uważa autor badania dr Sam Weber.

Wnioski z badania opublikowano w tym tygodniu w magazynie "Proceedings of the Royal Society B".

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera