Prof. Lech Mankiewicz nagrodzony Medalem im. Włodzimierza Zonna

<strong>Fizyk, prof. Lech Mankiewicz otrzymał w niedzielę w Gdańsku Medal im. Włodzimierza Zonna, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) za wybitne zasługi w popularyzacji wiedzy o wszechświecie. </strong>Nagrodę wręczono podczas uroczystej inauguracji XXXV Zjazdu PTA.

Medalem im. Włodzimierza Zonna - wybitnego astronoma, który nie tylko jako prezes PTA angażował się w popularyzację astronomii - Towarzystwo wyróżnia naukowców, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do szerzenia wiedzy o wszechświecie. Laureatami przyznawanej od 1983 roku nagrody są między innymi ks. prof. Michał Heller, dr Krzysztof Ziołkowski, dr Jarosław Włodarczyk, dr Henryk Brancewicz, prof. Robert Głębocki (pośmiertnie) czy prof. Andrzej Woszczyk.

Tegoroczny laureat nagrody, prof. Lech Mankiewicz w Polsce i na świecie jest znany ze swojego często bezkompromisowego i niezwykle interdyscyplinarnego podejścia do popularyzacji nie tylko astronomii, ale także wielu innych dziedzin nauki.

Mankiewicz od 2007 roku jest dyrektorem Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Z tą instytucją związany jest od 2001 roku, wcześniej przez kilkanaście lat pracował w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. W swojej karierze naukowej wizytował również wiele zagranicznych uniwersytetów i instytutów badawczych, m.in. Uniwersytet w Heidelbergu, Instytut Maxa Plancka i CERN.

Mankiewicz ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1981 r.) i na tej samej uczelni obronił doktorat (1987 r.) oraz uzyskał habilitację (1996 r.). W pracy naukowej zajmuje się z zespołem "Pi of the Sky" poszukiwaniem szybkozmiennych zjawisk optycznych kosmicznego pochodzenia. Za odkrycie poświaty optycznej błysku GRB080319B został jednym z laureatów nagrody "Odkrycie roku", przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych.

Od kilkunastu lat jest zaangażowany w popularyzację nauki, w tym przede wszystkim w rozwój "astronomii edukacyjnej", która - jak sam często powtarza - zajmuje mu cały czas, którego nie poświęca pracy i rodzinie.

Podczas niedzielnego wystąpienia prof. Mankiewicz powiedział, że internet to narzędzie, które kreuje nowe możliwości dla popularyzacji nauki i dydaktyki oraz przypomniał kilka najważniejszych sukcesów programu Hands-On Universe, który koordynuje w Polsce - stworzenie społeczności nauczycieli wokół serwisu internetowego i kanału YouTube, odkrycia uczniów w ramach programu International Astronomical Search Collaboration czy olbrzymia popularność polskich bram do społecznościowych projektów naukowych zbudowanych na platformie Zooniverse.

Fizyk podziękował również polskim i zagranicznym popularyzatorom nauki, z którymi współpracował i od których - jak powiedział - wiele się nauczył. Mankiewicz wspomniał też o kilku nowych, dobrze zapowiadających się inicjatywach, w tym m.in. o Centrum Challengera, którego budowę w Gdańsku wspiera.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera