Historia i kultura

Wykopaliska w dawnym obozie jenieckim na budowie drogi S-7

<p> <strong>W najbliższych dniach rozpoczną się badania archeologiczne na budowie drogi ekspresowej S-7 niedaleko Olsztynka, gdzie odkryto ślady niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 1B Hohenstein</strong> - poinformowała w środę regionalna dyrekcja dróg krajowych w Olsztynie. </p>

O podpisaniu umowy na wykonanie prac archeologicznych na terenie dawnego stalagu w Królikowie, którego odkrycie zablokowało budowę krótkiego fragmentu drogi ekspresowej S-7 Olsztynek - Nidzica, poinformował w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Karol Głębocki.

Zwycięzca przetargu ma przeprowadzić wykopaliska archeologiczne na obszarze 473 arów. "Badania części tego terenu muszą zakończyć się w ciągu miesiąca ze względu na harmonogram budowy drogi. Na pozostałe prace archeolodzy mają czas do końca października" - powiedział Głębocki. Jego zdaniem, nie opóźni to budowy drogi S-7, która ma zakończyć się latem 2012 r.

Według Aliny Jaszewskiej - archeolog z Zielonej Góry, której firma przeprowadzi badania stalagu, wykopaliska rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.

Budowę fragmentu tzw. "węzła Olsztynek", gdzie nowa "siódemka" łączy się drogą nr 51 wstrzymano w kwietniu, gdy koparki odsłoniły spod ziemi fragmenty obozowych baraków i liczne przedmioty osobistego użytku, pozostałe po jeńcach. Znaleziono m.in. buty, fragmenty mundurów i menażki.

Okazało się, że budowa drogi przebiega przez dawny Stalag 1B Hohenstein, jeden z największych niemieckich obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. W latach wojny przez olsztynecki stalag przewinęło się ok. 400 tys. jeńców. Ponad 50 tys. z nich zmarło na skutek epidemii tyfusu, niedożywienia i wycieńczenia ciężką pracą.

Pierwszymi jeńcami byli we wrześniu 1939 r. Polacy z Armii Modlin, wzięci do niewoli w bitwie pod Mławą. Potem przywożono tu Francuzów, Belgów, Holendrów, Rosjan, Serbów i Włochów. Pod koniec wojny w obozie było ponad 120 mieszkalnych baraków. Obozowe budynki rozebrano po wojnie. Przetrwał jedynie jeniecki cmentarz w pobliskiej Sudwie.

Po zakończeniu badań archeologicznych teren dawnego obozu zamierza upamiętnić gmina Olsztynek. Sekretarz tamtejszego urzędu miasta, Monika Wadowska, powiedziała PAP, że prawdopodobnie zostaną odtworzone wieżyczki strażnicze, zasieki i obozowa brama. Jak podkreśliła, zależy to jednak od opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zdaniem badacza regionalnej historii Bogumiła Kuźniewskiego, pod Olsztynkiem należy stworzyć Europejski Park Historii i Pamięci. Upamiętniałby on nie tylko dawny Stalag Hohenstein i cmentarz w Sudwie, ale również cmentarz żołnierzy I wojny św. poległych pod Tannenbergiem i pozostałości po pobliskim Mauzoleum Hindenburga.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.04.2021. Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Ekspozycja „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” w Muzeum Archeologicznym

  • 24.01.2017 PAP/Paweł Supernak

    Stolica/ Nowa wystawa "Kim jesteś, Mario?" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera