Podczas porodu dochodzi niekiedy do niedotlenienia i uszkodzenia mózgu noworodka. Naukowcy z USA wykazali, że u myszy zmiany można częściowo cofnąć farmakologicznie. Wyniki badań opisano na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Uszkodzenie istoty białej mózgu do którego dochodzi podczas porażenia mózgowego lub na skutek niedotlenienia płodu lub podczas porodu, prowadzi do utraty zdolności oligodendrocytów - komórek towarzyszących w mózgu neuronom, w komórki produkujące mielinę czyli rodzaj izolacji wypustek komórek nerwowych. Podobne zaburzenie jest charakterystyczne dla dorosłych chorych na stwardnienie rozsiane.
David Rowitch wraz z kolegami z University of California odkrył, że białko o nazwie aksyna 2 jest aktywne w substancji białej uszkodzonej u noworodków i dorosłych chorych na stwardnienie rozsiane. Autorzy pracy testowali lek, który stabilizuje aktywność aksyny 2 w niedotlenionym mózgu mysich noworodków i zaobserwowali, że skutecznie poprawia zdolność oligodendrocytów do przekształcania się w komórki tworzące mielinę.
Ta sama substancja skutecznie promowała powstawanie osłonek mielinowych w hodowli komórek izolowanych od myszy po niedotlenieniu mózgu.
PAP - Nauka w Polsce
kdo/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.