Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka i producent kabli światłowodowych będą współpracować

<strong>Politechnika Łódzka i producent kabli światłowodowych oraz osprzętu telekomunikacyjnego firma Corning Cable Systems będą ze sobą współpracować.</strong> Umowę w tej sprawie obie strony podpisały19 kwietnia.<br /><br />

Oprócz współpracy Corning Cable Systems obejmie patronatem Laboratorium Technik Światłowodowych, które otwarto w katedrze przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych na wydziale elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki łódzkiej uczelni.

Kierownik katedry prof. Zbigniew Lisik uważa, że laboratorium będzie służyć zarówno do kształcenia inżynierów o specjalności optoelektronika jak i pracom na rzecz łódzkiego przemysłu. Według niego studenci będą mieli możliwość zapoznania się w nim z najnowocześniejszym osprzętem światłowodowym dostarczanym przez producenta.

Lisik przypomniał, że laboratorium jest przygotowane do prowadzenia badań w dziedzinie fotoniki oraz telekomunikacji światłowodowej i umożliwia m.in. badanie: właściwości nowoczesnych światłowodów włóknistych i osprzętu światłowodowego oraz elementów sieci teleinformatycznych.

Jak dodał umowa o współpracy i nowe laboratorium pozwoli prowadzić kształcenie i badania naukowe katedry w powiązaniu z potrzebami firmy Corning.

Członek zarządu Corning Cable Systems Dariusz Lipiński zwrócił uwagę, że wspólny projekt Politechniki Łódzkiej i firmy, którą reprezentuje, jest elementem przyjętej przez Corning Cable Systems strategii "Współpracy Przemysłu z Uczelnią". Opiera się ona przede wszystkim na wykorzystaniu wiedzy praktycznej w dydaktyce uczelni.

Obaj partnerzy porozumienia oczekują, że ważnym elementem nawiązanej współpracy będzie także organizowanie i prowadzenie praktyk oraz staży studenckich. Dzięki temu wielu absolwentów Politechniki Łódzkiej będzie miało możliwość kontynuowania kariery zawodowej w firmie.

Spółka Corning Cable Systems Polska jest wiodącym producentem kabli światłowodowych i osprzętu telekomunikacyjnego z siedzibą w Strykowie. Firma zatrudnia ponad 1500 osób. Jest częścią amerykańskiego koncernu z ponad 150-letnią tradycją z główną siedzibą w mieście Corning w stanie Nowy Jork.

Głównymi klientami firmy są największe firmy telekomunikacyjne na świecie, np. Deutsche Telecom, British Telecom czy hiszpańska Telefonica. JAW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Opole, 06.05.2025. Zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Michał Pudło (L) oraz rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Politechniką Opolską, 6 bm. w siedzibie Politechniki Opolskiej. PAP/Krzysztof Świderski

    Politechnika Opolska będzie współpracować z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości

  • 07.12.2024 EPA/PONTUS LUNDAHL

    Noblista, który odkrył mikroRNA doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera