Małpy nacierają się uryną dla zwiększenia atrakcyjności

Samce kapucynki nacierają ciało uryną, by zwiększyć swą atrakcyjność - informuje serwis BBC. <br /><br />

Kapucynki sikają na swoje dłonie, a następnie z zapałem wcierają urynę w futro. Okazuje, że kiedy samice wyczuwają zapach tak wykąpanych, dorosłych samców, ich mózgi aktywizują się.

Oznacza to, że samce sygnalizują w ten sposób samicom swą atrakcyjność i gotowość do rozmnażania się.

Jak wyjaśnia prymatolog Kimberley Phillips z Trinity University w Teksasie na łamach "American Journal of Primatology", takie zachowania przejawia kilka gatunków małp Nowego Świata.

Wcześniej uważano, że może to w jakiś sposób pomagać w podtrzymywaniu temperatury ciała albo ułatwiać innym małpom identyfikowanie danego osobnika po zapachu.

"Jednak podczas jednego z badań zaobserwowano, że kiedy samice wykazywały zainteresowanie pewnymi samcami, te intensyfikowały aplikowanie uryny na swe futro" - opisuje Phillips.

Phillips wraz z zespołem naukowców badała mózgi samic za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym czasie dawano małpom do powąchania urynę młodych i dorosłych osobników. Potwierdziły się przypuszczenia naukowców - mózgi samic aktywizowały się dużo bardziej w odpowiedzi na zapach dorosłych samców. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera