Atmosfera Ziemi, mimo dużego napływu gazów cieplarnianych, zachowała stabilną zdolność do samooczyszczania - wynika z badań poziomu rodników hydroksylowych, odpowiadających za niszczenie dużej części gazów cieplarnianych, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez badaczy z amerykańskiej rządowej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). O badaniach poinformował portal NOAA. <br /><br />
Różnice wynoszące 25 proc. brały się z przekonania naukowców iż "gorszy rok", skutkujący dużym wypływem gazów cieplarnianych do atmosfery powoduje z kolei tworzenie dużych ilości grup hydroksylowych dla ich neutralizacji.
"Nowe pomiary poziomu rodników hydroksylowych dają badaczom lepszy wgląd w proces oksydacji lub poziomu samooczyszczania atmosfery. Wiemy obecnie, że jej zdolność do pozbywania się wielu typów zanieczyszczeń jest stabilna. To fundamentalna zdolność atmosfery, której poziom nie był dotychczas potwierdzony" - twierdzi autor badań Stephen Montzka, główny chemik w Global Monitoring Division w laboratorium NOAA w Boulder, stan Kolorado.
Montzka dodaje, że kilkuprocentowe różnice poziomu rodników hydroksylowych oznaczają, że nawet "zły rok" z dużą ilością gazów cieplarnianych oznacza jedynie niewielki wzrost poziomu tychże rodników.
Pomiary rodników hydroksylowych są trudne, ponieważ formują się one i zanikają bardzo szybko; jak mówi Montzka "czas ich trwania wynosi około sekundy i występują w bardzo niskich stężeniach". Ilość rodników hydroksylowych obliczono więc, mierząc spadek poziomu chloroformu metylowego (1,1,1-trójchloroetanu) w atmosferze. W jego rozkładzie biorą udział rodniki hydroksylowe.
Ten szkodliwy gaz emitowany był w dużych ilościach do początku lat 90., kiedy to zakazano jego produkcji i używania na terenie Unii Europejskiej i USA. Nie wszystkie jednak kraje zrezygnowały z używania chloroformu metylowego - produkują go jeszcze zakłady m.in. w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Wyliczając ilość chloroformu metylowego wyemitowanego do atmosfery z tych zakładów w ciągu roku i ilość chloroformu metylowego obecnego w końcu roku w atmosferze, obliczono ilość tworzonych i zanikających rodników hydroksylowych.
Rodniki te niszczą tak istotne dla globalnego ocieplenia gazy jak metan, tlenek węgla, dwutlenek siarki czy węglowodory. Nie biorą one udziału w przemianach dwutlenku węgla, tlenku azotu i chlorofluorowęglowodorów (CFC). MMEJ
PAP - Nauka w Polsce
tot/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.