Komórki macierzyste krwi, tzw. komórki hematopoetyczne, mają niezwykłą zdolność przekształcania się w dowolną komórkę krwi, czyli w białą bądź czerwoną krwinkę lub płytkę krwi. Z tych komórek powstają podstawowe komórki układu krwionośnego jak i układu odpornościowego. <br /><br />
Hartmut Geiger wraz z kolegami z Cincinnati Children's Hospital Medical Center odkrył, że w mobilizacji komórek hematopoetycznych za pośrednictwem G-CSF bierze udział receptor czynnika wzrostu naskórka (EGFR). W badaniach na myszach naukowcy wykazali, że zmniejszenie ekspresji EGFR w komórkach macierzystych krwi znacząco zwiększa aktywację tych komórek przez G-CSF i przechodzenie tych komórek do krwi obwodowej.
Co bardzo ważne, takie samo działanie ma lek antynowotworowy erlotinib, który hamuje działanie EGFR. KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.