Kontuzje głowy sportowców mogą być przyczyną groźnej choroby

Amerykańscy naukowcy znaleźli dowody na związek między kontuzjami głowy sportowców a chorobą Lou Gehriga, znaną także pod skrótem ALS (stwardnienie zanikowe boczne, schorzenie neurodegeneracyjne).

Raport naukowy na ten temat zostanie przedstawiony w telewizyjnym programie HBO "Real Sports". Doktor Ann McKee powiedziała w wywiadzie, że znalazła toksyczne białka w rdzeniu kręgowym trzech sportowców, którzy doznali urazów głowy, a następnie zmarli na skutek rozwoju choroby Lou Gehriga (ALS). Pani doktor miała możliwość zbadania mózgów i rdzeni kręgowych byłych graczy futbolu amerykańskiego, Wally'ego Hilgenberga z Minnesota Vikings i Erika Scogginsa z Southern Califonia oraz boksera, którego nazwiska nie mogła ujawnić, szanując wolę jego rodziny.

Te same białka zostały znalezione w mózgach sportowców cierpiących na chroniczną, urazową encefalopatię (CTE - przewlekłe, urazowe uszkodzenie mózgu), chorobę łączoną z kontuzjami głowy, która upośledza czynności poznawcze, zwiększa nienormalne zachowania i powoduje zaniki pamięci.

Ustalenia naukowców będą opublikowane w czasopiśmie "Journal of Neuropathology and Experimental Neurology". McKee, profesor neurologii w Boston University, która badała CTE u sportowców zauważyła, że duża liczba graczy amerykańskiego futbolu wydaję się być dotknięta objawami choroby ALS. W tym schorzeniu zaatakowane są komórki nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego, W zaawansowanym stadium choroba niszczy zdolność poruszania się i mówienia. PC

PAP - Nauka w Polsce

mis/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera