500 mln lat temu superkontynent Gondwana dokonał znacznej rotacji

Superkontynent Gondwana we wczesnym kambrze 500 mln lat temu obrócił się aż o 60 stopni. Przemieszczanie się Gondwany odbywało się z dużą prędkością w porównaniu do przesuwania się kontynentów obecnie - informują naukowcy na łamach pisma &quot;Geology&quot;. <br /><br />

Badana prowadzone w rejonie Australii przez geologów z Yale University w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że Gondwana, ogromny kontynent łączący kilka istniejących dziś kontynentów, obrócił się w stosunku do bieguna południowego o 60 stopni. Działo się to około 525 mln lat temu.

Gondwana tworzyła południową część Pangei, masy lądowej, w której skład wchodziły wszystkie dzisiejsze kontynenty Ziemi. W skład samej Gondwany wchodziły: Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Australia, Antarktyda, Nowa Zelandia i południowo-wschodnia Azja.

Na podstawie danych paleomagnetycznych (zapisanego w skałach oddziaływanie biegunów magnetycznych Ziemi) naukowcy odkryli, że Gondwana, wykonując rotacje o 60 stopni, przemieszczała się z prędkością co najmniej 16 cm rocznie. Dla porównania, najszybszy ruch kontynentów obserwowany dzisiaj to około cztery cm rocznie.

Rotacja Godwany miała duży wpływ na klimat i życie na Ziemi. W rezultacie rotacji np. dzisiejsza Brazylia przesunęła się ze strefy bieguna południowego w rejon tropików. Wpływ przemieszczania się Gondwany był tym bardziej znaczący, że ten okres ewolucji nazywany jest kambryjską eksplozją i uznawany za kluczowy w kształtowaniu się różnorodnych form życia, przede wszystkim zwierzęcego. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera