Domeny .pl mają już 20 lat

<strong>Polska domena internetowa najwyższego poziomu - .pl istnieje już 20 lat.</strong> Jest w niej zarejestrowanych około 1,84 mln nazw stron internetowych. Jesteśmy piątym krajem Unii Europejskiej o największej liczbie nazw stron internetowych zarejestrowanych w krajowej domenie. W tyle za Polską pozostaje m.in. Francja, Hiszpania czy Szwecja.

W domenie .pl, od kwietnia do czerwca, w DNS pojawiło się 235 848 nowych nazw stron. Jak zaznacza Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) w swoim raporcie, podsumowującym drugi kwartał 2010 r., dynamika przyrostu liczby nowych rejestracji w .pl jest znacznie lepsza od dynamiki pozostałych krajów Europy. W ujęciu rocznym wynosi ona blisko 30 proc. podczas gdy najlepsza po Polsce Francja osiągnęła niewiele ponad 20 proc.

NASK zwraca uwagę na duży procent stron, które odnawiają umowy i utrzymują swoje nazwy domen. Jest to niemal 60 proc. stron, a odsetek ten ciągle wzrasta. "Czynnik ten jest o tyle istotny, że zachowanie dużej liczby odnowień stanowi bazę, której nadbudową są nowe rejestracje. Mała liczba odnowień wymaga znacznie większej liczby rejestracji, aby ogólny wzrost liczby nazw domeny został utrzymany" - tłumaczy w raporcie kwartalnym NASK.

Jak podaje na swojej stronie Krajowy Rejestr Domen (DNS), w Polsce ponad 1,2 mln stron zarejestrowanych jest bezpośrednio w domenie .pl. Dodatkowo strony rejestrowane są w polskich poddomenach. Najbardziej popularną poddomeną funkcjonalną jest com.pl (300 tys. zarejestrowanych stron), a poddomeną regionalną - waw.pl (35 tys. rejestracji).

Statystyki NASK pokazują, że najwięcej nazw domeny .pl zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim - 27 proc., a następnie w małopolskim - 10,5 proc., śląskim - 10,5 proc., wielkopolskim - 8 proc.i dolnośląskim - ponad 7 proc.

.pl to krajowa domena najwyższego poziomu, czyli ccTLD (country code top-level domain). Taka dwuliterowa domena zarezerwowana jest dla państwa lub terytorium zależnego. Polskie rozszerzenie utworzone zostało pod koniec lipca 1990 roku. LT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera