Naukowcy odkryli na Atlantyku Północnym miejsce gdzie gromadzą się plastikowe odpady. Pod względem wielkości porównywane jest z dobrze znaną badaczom "Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci" - podaje serwis BBC.
"Odkrycie jest efektem dwudziestoletnich badań. Znaleźliśmy region w północnej części Oceanu Atlantyckiego gdzie gromadzą się śmiecie i pozostają tam przez długi czas" - tłumaczyła podczas spotkania oceanografów w Portland w USA.
Naukowcy i studenci z Sea Education Association (SEA) zbierali plastik i inne odpadki w sieci zarzucane przez statki badawcze. Dr Lawender Law poinformwała, że większość śmieci pływających w wodzie miała wielkość około 1 cm. Gromadzą się między 22 a 38 stopniem szerokości geograficznej północnej. Naukowcy znaleźli tam 80 proc. wszystkich napotykanych w wodzie śmieci. Maksymalnie na jednym kilometrze kwadratowym naukowcy wyłowili 200.000 odpadów. Badacze uczestniczyli w 6.100 rejsów w rejonie Karaibów i na Północnym Atlantyku. Większość śmieci, na które natrafili to przedmioty codziennego użytku, w tym plastikowe torby.
Według Lavender Law nie wiadomo dokładnie jak plastik oddziałuje na środowisko morskie. Niewielkie fragmenty plastiku, dryfujące po oceanie, często mylone są przez ryby i meduzy z planktonem, co prowadzi do poważnych zaburzeń ekosystemu. "Wiemy, że wiele organizmów morskich trawi plastik, ale wiemy także, że plastik stanowi zagrożenie szczególnie dla ptaków morskich" - mówiła.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci liczba zanieczyszczeń sukcesywnie rosła, a w wyniku działania prądów oceanicznych powstały regiony o szczególnej ich koncentracji na powierzchni wód. Największa jest "Wielka Pacyficzna Plama Śmieci" zlokalizowana w północnej części Oceanu Spokojnego między Hawajami a Kalifornią. Jej przypuszczalne wymiary są dwa razy większe, od Teksasu.
Ruchy mas wody przyciągały odpady od skrajów północnej części Pacyfiku, w tym wód u wybrzeży Ameryki Północnej i Japonii. Nie bez znaczenia jest też działanie wiatrów, które popychając unoszące się na powierzchni zanieczyszczenia, kierują je do centrum wielkiego "kosza", którego powierzchnię szacuje się na 15 milionów km kw., czyli około 8 proc. powierzchni Pacyfiku. Obszar ten charakteryzuje się wysokim stężeniem unoszących się na powierzchni wody odpadów tworzyw sztucznych, które według ekspertów Algalita Marine Research Foundation mogą mieć łączną masę 100 milionów ton i sześciokrotnie przekraczać masę planktonu w tym rejonie. KRF
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.