Pilotażowa próba podziemnego zgazowania węgla

<strong>Na marzec naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach zaplanowali rozpoczęcie pilotażowej próby podziemnego zgazowania węgla.</strong> W eksperymencie przewidziano kilka cykli zgazowania, służących przetestowaniu metody i skuteczności tego procesu w podziemnych warunkach.

"Początkowo rozpoczęcie pilotażu planowano na styczeń, jednak przeciągnęły się prace związane z budową potrzebnej do tego infrastruktury. Teraz instalacja jest już w dużej części gotowa, w marcu powinny rozpocząć się próby" - powiedziała PAP rzeczniczka GIG, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Miejscem zgazowania będzie georeaktor, czyli wybrana część złoża węgla kilkadziesiąt metrów pod ziemią; znajduje się tam ok. 25 ton tego surowca. Pilotaż przewiduje zgazowanie ok. 50 kg węgla na godzinę. To niewiele - ważna jest jednak nie ilość uzyskanego gazu, a efekt badawczy i doświadczalny.

W georeaktorze, w miarę dostarczania przez specjalny odwiert tlenu, pary wodnej i związków chemicznych, będą zachodzić reakcje, dzięki którym powstanie gaz, odprowadzany na powierzchnię drugim odwiertem. Gaz z węgla można wykorzystać do produkcji energii, dalszej obróbki chemicznej lub - w przyszłości - do wytwarzania wodoru.

Pilotażowe zgazowanie węgla w złożu odbędzie się w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie. To część rozpoczętego ponad dwa lata temu międzynarodowego projektu HUGE (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), którego celem jest podziemne zgazowanie węgla, ukierunkowane na pozyskanie wodoru.

Wcześniej w kopalni "Barbara" pomyślnie przeprowadzano doświadczenia ze zgazowaniem węgla na powierzchni.

Jeżeli pilotaż się powiedzie, GIG chciałby testować podziemne zgazowanie na większą skalę. Instytut zgłosił swój projekt do konkursu w tej dziedzinie, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Gdy projekt będzie zaakceptowany, dalsze badania nad zgazowaniem byłyby prowadzone, kosztem ok. 30 mln zł, 400 m pod ziemią, w jednej z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego.

Gaz uzyskany z węgla może posłużyć do zasilania turbin wytwarzających energię elektryczną, może być także wykorzystywany przez przemysł chemiczny. Obecnie badania i wdrożenia w tym zakresie prowadzone są w kilku krajach, m.in. w Australii, RPA, Kanadzie, Indiach i Chinach. Także GIG do lat 70. ubiegłego wieku prowadził doświadczenia związane ze zgazowaniem, których jednak zaniechano. Teraz zainteresowanie nimi wróciło m. in. z powodu rosnących cen innych nośników energii oraz kurczenia się ich zasobów na świecie. MAB

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    MP: dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

  • 07.03.2025. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Albert Zawada

    Prezes Sieci Łukasiewicz: chcemy wypełnić niszę, którą dostrzegamy w lądowych systemach bezzałogowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera