Praprzodek słoni był wielkości królika

Odnaleziono kości najstarszego znanego dotąd praprzodka słoni. Zwierzę było wielkości królika - informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zwierzę, noszące nazwę Eritherium azzouzorum, żyło 60 mln lat temu, około pięć milionów lat po zagładzie dinozaurów. Jest najstarszym znanym nauce przodkiem słoni.

Fragmenty czaszki proto-słonia odkrył paleontolog Emmanuel Gheerbrant z paryskiego Muzeum Historii Naturalnej. Odkrycia dokonał w Maroku, około sto kilometrów na wschód od Casablanki.

Jak wyjaśnia naukowiec, czaszka ma charakterystyczne dolne zęby przednie. Sterczą one z żuchwy na ponad dwa centymetry. Żadna inna skamieniałość z tego okresu nie ma podobnych zębów. "Jest to zapowiedź kłów u późniejszych słoni" - tłumaczy Gheerbrant.

Opierając się na rozmiarach czaszki Gheerbrant przypuszcza, że zwierzę nie miało więcej niż 50 cm długości. "Taki duży królik" - dodaje. Ponieważ zachowały się tylko fragmenty czaszki i żuchwy, nie wiadomo, czy ten najstarszy słoń miał jakiś rodzaj trąby lub słoniowe uszy.

Znalezisko to oznacza, że w owym czasie ssaki mogły być już rozpowszechnione. Pozostaje więc jeszcze wiele okazów do odkrycia - podsumowuje badacz. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera