Pingwinom cesarskim grozi zagłada

Pingwinom, których marsze po antarktycznym lodzie zostały
uwiecznione w wielu hollywoodzkich filmach, grozi zagłada -
informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Pingwiny cesarskie to największy gatunek pingwinów. Jako jedyne mogą się rozmnażać podczas surowej antarktycznej zimy.

Kolonie pingwinów gromadzą się w głębi lądu, po długim marszu przez lód. Samice składają tam jedno jajo, którym opiekuje się samiec. Bez dużych obszarów lodu cykl rozmnażania zostałby zaburzony. Co więcej, od zasięgu lodu zależy dostępność pokarmu - kryla i ryb. Długo żyjące pingwiny cesarskie zmieniają swoje zachowania bardzo powoli.

Jak wykazały przygotowane przez specjalistów z Woods Hole prognozy dotyczące zasięgu lodu na morzu w związku ze zmianami klimatycznymi, jeszcze przed rokiem 2100 liczba pingwinów może zmniejszyć się o 95 procent. Wówczas na całym świecie byłoby tylko około 600 par zdolnych do rozmnażania. Podczas badań - opierając się na 10 różnych modelach klimatu - przeprowadzono 1000 symulacji zachowania populacji pingwinów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Specyficzne szczepy bakterii E. coli - przyczyną raka jelita grubego

  • Fot. Adobe Stock

    Od obrazów do neuronów, czyli seans filmowy w mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera