Niemcy/Algorytm wygenerował streszczenie prac naukowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Książka o publikacjach naukowych poświęconych akumulatorom litowo-jonowym raczej nie ma szans stać się bestsellerem. Wydawnictwo naukowe Springer Natur podkreśla jednak, że ta publikacja ma w sobie coś szczególnego, autorem jest bowiem ... algorytm komputerowy.

Ów algorytm, nazwany "Beta Writer", stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem specjalizujący się w komputerowej lingwistyce stosowanej. Uczelnia poinformowała w poniedziałek, że książkę tego "autora" pt. "Lithium-Ion Batteries" można za darmo pobrać z internetu. Na stronie tytułowej wydawca informuje, że jest to wygenerowane maszynowo streszczenie aktualnych publikacji naukowych.

Algorytm analizuje publikacje naukowe, wybiera te, które uzna za najbardziej istotne i opracowuje ich obszerne streszczenie. "Tą publikacją chcemy pokazać, w jakim stopniu można już odpowiedzieć na wyzwania, jakie stanowią publikacje generowane komputerowo, gdy fachowcy z wydawnictw naukowych współpracują z lingwistami komputerowymi" - powiedział Christian Chiracos, kierujący ekipą naukowców zaangażowanych w ten projekt.

Lingwistyka komputerowa używa modeli komputerowych m.in. do tworzenia programów przetwarzających język naturalny. (PAP)

az/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera