12.08.2020
PL EN
31.03.2019 aktualizacja 31.03.2019

Kobiety o 30 proc. rzadziej są zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety mają o 30 proc. mniejsze szanse na rozmowę kwalifikacyjną niż mężczyźni o takim samym wykształceniu i doświadczeniu - wykazały badania przeprowadzone w Hiszpanii i opublikowane w serwisie Social Observatory Fundacji "la Caixa".

Autorzy badań z Uniwersytetu Pompeu Fabra rozesłali fikcyjne życiorysy w odpowiedzi na 1372 prawdziwe oferty pracy w Madrycie i w Barcelonie. Oferty dotyczyły 18 różnych zawodów o różnym stopniu feminizacji, różnych wymaganych kwalifikacjach i odpowiedzialności. Fikcyjne kandydatki i kandydaci mieli od 37 do 39 lat.

W sumie wysłano ponad 5600 życiorysów. W odpowiedzi na każdą ofertę wysyłano dwie bardzo zbliżone do siebie wersje CV - jedna dotyczyła kobiety, a druga mężczyzny. Na rozmowy kwalifikacyjne zaproszono 10,9 proc. mężczyzn i 7,7 proc. kobiet.

Po uwzględnieniu tego, czy fikcyjne kandydatki i kandydatki mieli dzieci, ustalono, że bezdzietne kobiety miały o 23,5 proc. mniejsze szanse na rozmowę kwalifikacyjną niż bezdzietni mężczyźni. W przypadku kobiet posiadających dzieci szanse te były o 35,9 proc. niższe niż w przypadku ojców.

Badacze zaobserwowali, że dyskryminacja ze względu na płeć maleje na stanowiskach wymagających wyższych kwalifikacji, doświadczenia lub znajomości dodatkowego języka.

Jak zauważają autorzy, różnice te wynikają przede wszystkim ze stereotypów dotyczących produktywności.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020