12.08.2020
PL EN
26.02.2019 aktualizacja 26.02.2019

W sobotę półfinał konkursu FameLab 2019

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy maszyny mogą być moralne? O co chodzi z tym węglem? Czy język, którym się komunikujemy, zmienia nasz mózg? O tych i innych tematach opowiedzą w sobotę w Centrum Nauki Kopernik półfinaliści konkursu FameLab dla naukowców.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła.

Na sobotę 2 marca zaplanowano półfinał ósmej już edycji konkursu. Odbędzie się on w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, w salach konferencyjnych (2 piętro, wejście środkowe do budynku). Wystąpienia potrwają od godz. 13:00 do 16:30, natomiast o 17:30 jury ogłosi dziesiątkę finalistów. Przerwa pomiędzy wystąpieniami planowana jest na 14:30–15:00.

Jak podkreślają organizatorzy, wstęp na imprezę jest wolny, a na salę będzie można wchodzić przez cały czas.

Podczas konkursu publiczność wysłucha wystąpień z bardzo różnych dziedzin: od genetyki po nowoczesne technologie. Naukowcy spróbują w sposób przystępny i atrakcyjny opowiedzieć o swoich pasjach. Każdy z nich ma na to – jak co roku – jedynie 3 minuty.

"W trakcie tej edycji dowiemy się między innymi o sztuce zapisanej w DNA, nadjeżdżającej rewolucji w transporcie i zielonym ślepowidzeniu. Ponadto naukowcy opowiedzą o małżeństwie stali z betonem, seksie roztoczy czy psich nosach w kryminalistyce. Podpowiedzą również, jak czytać drzewa" - czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP przez Centrum Nauki Kopernik.

Do półfinału FameLab zakwalifikowało się 20 naukowców: Michał Boniecki, Martyna Dziakowicz, Ramona Figat, Paweł Gora, Katarzyna Jedlińska, Paweł Jedynak, Beata Kawczyńska, Wojciech Kędziora, Monika Kornacka, Natalia Leciejewska, Paweł Markiewicz, Agata Mlonka-Mędrala, Anna Mosiołek, Natalia Paszek, Ewelina Sielska-Badurek, Joachim Sobczuk, Joanna Stojer-Polańska, Cezary Krzysztof Urbanowski, Halina Waś oraz Katarzyna Wertheim-Tysarowska.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, drugiego miejsca - 7 tysięcy złotych, a trzeciego - 3 tysiące złotych. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Finał krajowy zaplanowano na 18 maja 2019 r. Jego zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych półfinałach oraz międzynarodowym finale w Cheltenham między 4 a 9 czerwca 2019 r.

W przeszłości w FameLab brali udział tacy popularyzatorzy i naukowcy jak – nominowani do tegorocznego konkursu Popularyzator Nauki – Aleksandra Ziembińska-Buczyńska i Dariusz Aksamit, czy zdobywca tegorocznej nagrody tygodnika Polityka Szymon Drobniak. FameLab to też nawiązywanie nowych relacji - co roku finaliści tego konkursu zasilają społeczność, działającą na rzecz nauki i krytycznego myślenia, to m.in. w FameLabie swoje korzenie ma Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020