03.06.2020
PL EN
19.02.2019 aktualizacja 19.02.2019

Toruń/ UMK docenił zasłużonych profesorów, pracowników i absolwentów

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas obchodów święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w auli UMK w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski  19.02.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas obchodów święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w auli UMK w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 19.02.2019

Z okazji swojego święta Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu docenił we wtorek zasłużonych profesorów: Janusza Tondela i Andrzeja Kowalczyka, absolwentów: astronoma prof. Krzysztofa Górskiego i dziennikarza PAP Tomasza Więcławskiego oraz byłą kanclerz Justynę Morzy.

UMK przyznała nagrodę Convalaria Copernicana za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni, zasłużeni absolwenci uczelni otrzymali tytuły ambasadorów UMK, a tytuły honorowych profesorów UMK naukowcy o wybitnym dorobku. We wtorek odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu honoris causa malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu.

Tytuły honorowych profesorów UMK, przyznawane naukowcom o wybitnym dorobku, którzy przeszli na emeryturę w ostatnim roku otrzymali: prof. Janusz Tondel - znawca historii bibliotek, księgarstwa i bibliofilstwa na obszarze Prus Książęcych, głównie Królewca oraz prof. Andrzej Kowalczyk - specjalista spektralnej tomografii optycznej.

Tytułami ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przyznawanymi absolwentom ze znaczącymi sukcesami i promującymi uniwersytet w swojej działalności, uhonorowani zostali: prof. Krzysztof Górski - astronom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie w Kalifornii oraz toruński korespondent Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Więcławski.

Prof. Górski jest ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba, uczestniczył w m.in. w badaniach globalnej geometrii wszechświata. Zaś red. Więcławski w pracy dziennikarskiej podejmuje tematy polityczne, społeczne, kulturalne, naukowe i sportowe, jest autorem wielu tekstów na temat badań naukowców UMK.

W czasie uroczystości wyróżnienie Convalaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska) za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni otrzymała była wieloletnia dyrektor biura rektora, a później kanclerz UMK Justyna Morzy.

We wtorek odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu h.c. wybitnemu malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu. Artysta ze względu na wiek i stan zdrowia nie był obecny na uroczystości, a reprezentowała go córka Magdalena Gierowska-Dybalska. Profesor odebrał wyróżnienie z rąk władz uczelni już 29 listopada 2018 r. w Konstancinie Jeziornej.

Prof. Elżbieta Basiul, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w laudacji przedstawiła sylwetkę i zasługi profesora. "Prof. Stefan Gierowski jest dla wielu znawców i krytyków sztuki uosobieniem etosu artysty, malarza niezwykle konsekwentnego, wiernego postawie odkrywcy, ciągle ciekawego, stale poszukującego nowych rozwiązań dla malarskich problemów. W przypadku prof. Gierowskiego życie przenika się ze sztuką, a to harmonijne zespolenie tworzy obraz człowieka niezwykle prawdziwego, wiarygodnego i przekonującego" - pokreśliła prof. Basiul.

Prof. Gierowski urodził się 21 maja 1925 r. w Częstochowie. W czasie wojny jako nastolatek pobierał lekcje malarstwa u akwarelisty Andrzeja Olesia. W latach 1945-48 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem m.in. Władysława Jarockiego, Zbigniewa Pronaszko i Karola Frycza. Równolegle do studiów na ASP studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1949 r. związany z Warszawą. W latach 1956-61 współpracował z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza. Od 1962 r. do 1996 r. prowadził działalność dydaktyczną na warszawskiej ASP. W latach 1975-81 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 r. został wybrany na rektora-elekta, ale władze stanu wojennego odrzuciły jego kandydaturę.

W latach 80. był związany z kręgiem kultury niezależnej. W 1981 r. był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. W 1986 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Gierowski wielokrotnie był odznaczany i nagradzany. Jego prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i około 200 wystawach zbiorowych.

W uroczystościach święta UMK wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. 

PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020