Rusza nowy nabór wniosków o czas badawczy na synchrotronie SOLARIS

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków o czas badawczy w pierwszym polskim synchrotronie SOLARIS - poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie w przesłanym PAP komunikacie.

Wnioski będzie można składać do 1 kwietnia. Naukowcy biorący udział w tym naborze będą mieli do dyspozycji czas badawczy przypadający w okresie od października 2019 roku do lutego 2020 roku.

Jak podano w komunikacie, aktualnie na naukowców czekają dwie linie badawcze: UARPES oraz PEEM/XAS. Z ich pomocą można prowadzić badania w zakresie fizyki ciała stałego, chemii, fizyki nadprzewodników czy nowych materiałów elektronicznych.

"Przed złożeniem wniosku warto przedyskutować z opiekunem linii badawczej techniczną możliwość przeprowadzenia planowanego eksperymentu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych użytkowników promieniowania synchrotronowego" - radzi Centrum. Czas badawczy zostanie przyznany naukowcom na zasadach konkursowych: aplikacje zostaną ocenione przez międzynarodową komisję.

Dostęp do SOLARIS jest bezpłatny dla wszystkich naukowców prowadzących badania niekomercyjne. Więcej informacji o procedurze składania wniosków można znaleźć pod adresem: https://synchrotron.uj.edu.pl/pl_PL/uzytkownicy/nabory-wnioskow.

Po pierwszym naborze wniosków przeprowadzono 26 eksperymentów, natomiast po drugim naborze zakwalifikowane zostały 24 wnioski badawcze. Pomiary na liniach wykonywali lub będą wykonywać badacze afiliowani w polskich uczelniach i instytucjach badawczych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytucie Fizyki PAN, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Są też zgłoszenia z Hiszpanii, Włoch, Estonii, Słowacji i Austrii.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrodepozycja filmu nanocząstek PtNi przy użyciu techniki in-situ w komórce przepływowej w transmisyjnym mikroskopie elektronowym podczas cyklicznej woltametrii. Wiązka elektronów (tu oznaczona na zielono) oświetla elektrodę (oznaczoną na pomarańczowo), zanurzoną w roztworze soli platyny i niklu, umożliwiając obrazowanie wzrostu nanocząstek PtNi (kolor szary) na elektrodzie. Grubość filmu wzrasta z każdym cyklem i po czwartym cyklu zaobserwowano wzrost rozgałęzionych i porowatych struktur. Projekt okładki/ilustracji: Weronika Wojtowicz, tło z wodą pobrane z https://pl.freepik.com

    Narodziny nanostruktury na filmie. Ujawniono sekrety elektrodepozycji

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera