Dobrze odżywione dzieci dużo lepiej się uczą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obszerne badanie pokazało, że dzieci jedzące szkolne obiady mają aż o 18 proc. lepsze wyniki w testach z czytania i o 9 proc. z matematyki. Taka różnica pojawiała się jednak dopiero po kilku latach korzystania ze szkolnych obiadów.

Naukowcy z Europejskiej Szkoły Zarządzania i Techniki w Berlinie na łamach pisma „Journal of Development Economics” opisali silną korelację między odżywieniem dzieci a ich intelektualnym rozwojem.

Autorzy publikacji posłużyli się analizą efektów programu, w którym wprowadzono w Indiach darmowe obiady w szkołach dla ponad 120 mln dzieci. Analiza objęła ponad 200 tys. gospodarstw domowych z prawie 600 różnych rejonów.

Dzieci, które korzystały z darmowych obiadów przez kilka lat, aż o 18 proc. lepiej radziły sobie z testami sprawdzającymi umiejętność czytania i o 9 proc. z testami matematycznymi niż ich rówieśnicy, którzy korzystali z tego rodzaju posiłków krócej niż rok.

„Wpływ odżywienia wydaje się kumulować z czasem” - podkreśla autor analizy prof. Rajshri Jayaraman.

„Wcześniejsze badania obejmowały różne okresy, od dwóch tygodni do dwóch lat i nie udało im się uchwycić ważnego efektu. Otóż, jak pokazuje nasz projekt, rzeczywista korzyść ze szkolnych obiadów jest obserwowana u dzieci korzystających z nich przez okres od dwóch do pięciu lat” - wyjaśnia naukowiec.

Badacze przytaczają tymczasem dane World Food Program, według których w 2013 r., na całym świecie 268 mln dzieci (zaledwie jedno na pięć) otrzymało szkolny obiad. Kosztowało to 75 mld dolarów.

Więcej informacji:

https://press.esmt.org/all-press-releases/school-lunch-learning (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera