01.12.2020
PL EN
05.12.2018 aktualizacja 05.12.2018

FameLab rusza po raz ósmy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ruszyła ósma edycja konkursu FameLab dla naukowców, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności komunikacji naukowej, ćwiczyć jasność przekazu i lubią dzielić się pasją do nauki. Nabór zgłoszeń potrwa do 28 stycznia 2019 r.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła.

"Na pewno macie coś ważnego do powiedzenia – my pomożemy Wam ubrać to w formę występu scenicznego. FameLab Poland to nie tylko 3 minuty przed publicznością, to też kilka miesięcy szlifowania umiejętności" - zachęcają organizatorzy konkursu.

Osoby, które chcą zgłosić się do FameLab, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na stronie famelab.org.pl do 28 stycznia 2019 r. Najważniejszą częścią zgłoszenia jest 3-minutowy film – nagranie wystąpienia o nauce. Film musi być nagrany jednym ciągiem, bez cięć, bez montażu. Musi przedstawiać sylwetkę osoby występującej. Można używać rekwizytów. Jakość techniczna nagrania nie jest oceniana – musi być ona jedynie wystarczająca, aby można było usłyszeć i zobaczyć nagrane wystąpienie.

Już niedługo na profilu Facebookowym konkursu FameLab jego organizatorzy będą umieszczali wskazówki, jak dobrze mówić o nauce.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, drugiego miejsca - 7 tysięcy złotych, a trzeciego - 3 tysiące złotych. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Półfinał konkursu odbędzie się 2 marca 2019 r., szkolenie MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych między 29 a 31 marca 2019. Finał krajowy zaplanowano na 18 maja 2019 r. Jego zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych półfinałach oraz międzynarodowym finale w Cheltenham między 4 a 9 czerwca 2019 r.

W przeszłości w FameLab brali udział tacy popularyzatorzy i naukowcy jak – nominowani do tegorocznego konkursu Popularyzator Nauki – Aleksandra Ziembińska-Buczyńska i Dariusz Aksamit, czy zdobywca tegorocznej nagrody tygodnika Polityka Szymon Drobniak. FameLab to też nawiązywanie nowych relacji - co roku finaliści tego konkursu zasilają społeczność, działającą na rzecz nauki i krytycznego myślenia, to m.in. w FameLabie swoje korzenie ma Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020