Ponad 6 tys. studentów rozpoczęło we wtorek rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym. Podczas uroczystej inauguracji roku doktorat honoris causa otrzymał były minister zdrowia prof. Marian Zembala.
Na pierwszy rok studiów wrocławska uczelnia przyjęła 1,6 tys. studentów.
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek podkreślił, że nowy rok akademicki będzie „rokiem wyjątkowo trudnej pracy”. „Musimy przebudować uczelnię, by dostosować ją do przepisów nowej ustawy (czyli nowej Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - przyp. PAP)” - powiedział rektor.
Wśród priorytetowych zadań stojących przed uczelnią, oprócz wdrożenia ustawy, rektor wymienił m.in. dokończenie indywidualizacji toku studiów na kierunku lekarskim, poszerzenie działalności w zakresie badań klinicznych oraz plan naprawczy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
„Medycyna się zmienia. Musimy za tymi zmianami nadążać. Dlatego tak ważne jest dla nas położenie jeszcze większego nacisku na praktyczne kształcenie studentów. Dużą rolę odegra tu Centrum Symulacji Medycznej, w którym w tym roku zajęcia prowadzone będą w pełnym wymiarze. Dla mnie jednak najważniejsze jest, by przyszły lekarz miał jak najczęstszy kontakt z pacjentem. I dlatego tak duży nacisk kładziemy na indywidualizację toku studiów” - powiedział rektor.
Inauguracja roku na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu zbiegła się z otwarciem w Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nowoczesnej sali hybrydowej. „Leczenie pacjenta wymaga dziś przekraczania ścisłych specjalizacji, potrzebne są wielozadaniowe zespoły, stąd dążenie do tworzenia centrów grupujących specjalistów. Cieszę się, że będą oni mieli do dyspozycji tak nowoczesny sprzęt” – dodał prof. Ziętek.
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał kardiochirurg i transplantolog, były minister zdrowia prof. Marian Zembala. Profesor jest absolwentem wrocławskiej uczelni
PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski
pdo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.