21.09.2020
PL EN
31.05.2018 aktualizacja 31.05.2018

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w finale prestiżowego konkursu w Paryżu

fot. strona organizatora konkursu fot. strona organizatora konkursu

Dwaj studenci lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej jako jedyni z Polski znaleźli się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18 w Paryżu. Przedstawili koncepcję silnika rakietowego do lotów suborbitalnych.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Kadaj-Kuca, zadanie konkursowe dotyczyło różnych aspektów suborbitalnych misji załogowych. Szczególny nacisk położono na rozwiązanie opłacalne ekonomicznie i jednocześnie przyjazne środowisku.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej - Piotr Skoczylas i Mateusz Juszczyk, tworzący Team C-137 - podjęli się realizacji tematu związanego z silnikami rakietowymi wielokrotnego użytku (Reusable Propulsion). Wyniki pracy zaprezentują 20 czerwca.

"W naszej pracy przedstawiliśmy koncepcję silnika rakietowego do użycia w lotach suborbitalnych przystosowanego do masowej i niedrogiej produkcji. Zaproponowaliśmy też pojazd suborbitalny, w którym silnik ten mógłby być wykorzystany" - tłumaczy Piotr Skoczylas.

Drugi ze studentów, Mateusz Juszczyk dodaje, że cechą szczególną ich projektu jest zastosowanie innowacyjnej mieszanki paliwowej, w której rolę utleniacza spełnia nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu (HTP 98 proc.) a paliwem jest kerozyna.

"Projekt wyróżnia zastosowanie nowoczesnych technologii, jak przystosowanie rakiety do lądowania, podobnie jak to ma miejsce w przypadku rakiet Falcon 9 firmy SpaceX lub New Shepard firmy Blue Origin" – wyjaśnił Juszczyk.

Kadaj-Kuca zaznaczyła, że Team C-137 z Politechniki Rzeszowskiej jest jedyną z Polski i jedną z kilkunastu drużyn z całej Europy, której projekt przeszedł wstępne eliminacje i zakwalifikował się do finału.

Prezentacja pracy Studentów Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się 20 czerwca podczas Suborbital Day, finału konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18 w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget w Paryżu.

Student Aerospace Challenge 2017-18 to coroczny konkurs dla studentów krajów członkowskich ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Studenci biorący udział w konkursie mogą wpisać w swoje CV oryginalne doświadczenie, które pozwoli im lepiej poznać sektor lotniczy i kosmiczny.

Wybrane zespoły spędzają około 5 miesięcy na pracach projektowych, które zostają podsumowane w dedykowanym do tego raporcie. Następnie zespoły zostają zaproszone na Suborbital Day, podczas którego studenci mają okazję zaprezentować swoje wyniki partnerom projektu, w tym m.in: Dassault Aviation, Airbus Groups, Ariane Group czy ESA. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020