Rekordowa liczba zgłoszeń do European Rover Challenge 2018

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

65 zespołów z 20 krajów świata zgłosiło się do udziału w czwartej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Zawody odbędą się we wrześniu w Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

European Rover Challenge (ERC) to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych, w których rywalizują ze sobą konstruktorzy łazików marsjańskich. Czwarta edycja imprezy odbędzie się między 14 a 16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Patronem wydarzenia jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Do udziału w czwartej edycji zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 65 drużyn - poinformowali organizatorzy wydarzenia w komunikacie prasowym. Do poprzedniej edycji, która odbyła się w 2016 roku, zgłosiło się 60 zespołów. Dokumentację konkursową do tegorocznej edycji przesłały zespoły z 20 krajów świata, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Norwegii i Meksyku.

W zawodach ERC tradycyjnie uczestniczą studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Z Polski do konkursu zgłosiły się zespoły z uczelni wyższych w: Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kielcach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.

"European Rover Challenge to dla zawodników tworzących zespoły wyjątkowa szansa na prezentację swoich możliwości i ważny krok w budowaniu ich kariery w branży kosmicznej. Dlatego cieszy nas udział w zawodach reprezentantów aż 20 krajów, prezentujących różne podejście do robotyki kosmicznej" – mówi cytowany w komunikacie prasowym organizator wydarzenia Łukasz Wilczyński. "Emocje podczas zawodów zapewni także wyraźniejszy niż dotychczas pokaz sił zespołów z Europy, które stanowią blisko połowę wszystkich zarejestrowanych drużyn".

Nowością tegorocznej edycji zawodów ERC jest formuła PRO, w której swoje możliwości mają zaprezentować zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz technologiami kosmicznymi.

ERC cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, dla której przygotowywana jest również edukacyjna strefa pokazów naukowo-technologicznych. W poprzednich edycjach wydarzenia udział wzięło ponad 70 tysięcy widzów i ponad 700 konstruktorów z całego świata.

ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 roku terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny.

Organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna, zaś jego współorganizatorami są Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" S.A., Powiat Starachowicki, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Mars Society Polska. Zawody zostały objęte patronatem honorowym przez Europejską Agencję Kosmiczną, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Kosmiczną. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera