Leonardo Lab - laboratorium, w którego centrum zainteresowania jest człowiek i jego potrzeby, powstaje na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Umożliwia ono prowadzenie badań nad automatyzacją przestrzeni, zamieszkiwanej przez osoby starsze lub wymagające opieki.
Laboratorium będzie oficjalnie otwarte 20 lutego. Zlokalizowane w budynkach Politechniki Śląskiej pozwoli na prowadzenie szeroko zakrojonych badań nad rozwiązaniami inżynierii biomedycznej w automatyzacji życia codziennego.
Leonardo Lab ma pomóc tworzyć rozwiązania inżynierskie dla osób starszych, ograniczonych ruchowo lub wymagających stałej opieki. Interakcja z infrastrukturą domu będzie się odbywać za pomocą gestu – machnięcie ręki będzie zmieniać temperaturę pomieszczenia lub przyciemniać światło.
Laboratorium funkcjonuje w konfiguracji otwartej, co oznacza, że można go rozbudowywać o inne scenariusze sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, łóżko w zależności od samopoczucia jego użytkownika będzie zmieniać się w fotel lub pomieszczenie dopasuje temperaturę w zależności od intensywności pocenia, określanego dzięki stałemu monitoringowi funkcji życiowych.
Planowane są w nim nie tylko prace projektowe i naukowo-badawcze, ale również zajęcia dydaktyczne, pozwalające uczyć młodych adeptów inżynierii biomedycznej. Tam też będą rozwijać swoje inżynierskie umiejętności studenci z Koła Naukowego Biokreatywni – prężnie działającej organizacji studenckiej tego wydziału. W przyszłości planuje się rozbudowanie laboratorium o robotyczne ramiona, które umożliwią obsługę osób leżących oraz roboty mobilne, które będą wspomagać osoby z ograniczoną ruchomością.
Laboratorium zostało sfinansowane przez firmą APA Group.
PAP – Nauka w Polsce, dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska jest mikrobiologiem z Politechniki Śląskiej. Od 2017 roku kieruje Centrum Popularyzacji Nauki PŚ. W 2015 roku zajęła trzecie miejsce w trzeciej, polskiej edycji konkursu FameLab. W CANAL+ DISCOVERY prowadziła program „Wynalazcy przyszłości”, w którym pokazywała polskie wynalazki i odkrycia, które zmienią w niedalekiej przyszłości nasz świat. Jest finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2017, współorganizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tekst jest jednym z efektów programu Rzecznicy Nauki, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację British Council. Program umożliwia nawiązanie współpracy pomiędzy popularyzującymi wiedzę naukowcami, a dziennikarzami zajmującymi się sprawami nauki.
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.