Projekt "IT for SHE" koordynowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy został uznany za najlepsze działanie na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet podczas European Digital Skills Award 2017. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z krajów Unii Europejskiej.
"Nagroda w kategorii Kobiet w IT została wręczona po raz pierwszy. Jej celem jest uznanie dla osiągnięć i potencjału niezwykłych, odważnych młodych kobiet i dziewcząt" - powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Mariya Gabriel, cytowana w komunikacie prasowym przesłanym PAP przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Brukseli w ramach konferencji "Digital Skills and Job Coalition". Koalicja na Rzecz Pracy i Umiejętności Cyfrowych skupia 300 członków reprezentujących 100 instytucji europejskich, które prowadzą akcje angażujące miliony Europejczyków.
Nagrodzony projekt "IT for SHE" powstał dzięki współpracy Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i siedmiu firm technologicznych: Cisco, Ericsson, Intel, Citi, Goldman Sachs, Roche, IGT oraz Koalicji Polskich Innowacji. Celem programu jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.
Jak informuje Fundacja, w ramach projektu odbywa się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewcząt w IT, program wolontariatu, w ramach którego studentki informatyki uczą w lato dzieci ze wsi i małych miasteczek podstaw programowania oraz prowadzony jest program mentoringu. Z kolei w listopadzie 2018 r. w Warszawie odbędzie się największe w Europie wydarzenie dla kobiet działających w dziedzinie technologii: "Women in Tech Summit".
Na konferencji "Digital Skills and Job Coalition" ogłoszono także nowy program UE "Digital opportunities traineeships" dla studentów pragnących odbyć praktyki w zakresie nowych technologii w firmach z tej branży. W ramach programu w latach 2018-20 ok. 6 tys. studentów z krajów europejskich odbędzie praktyki w takich obszarach jak: bezpieczeństwo, aplikacje mobilne, projektowanie produktów medialnych i platform e-learningu. Program finansowany będzie ze środków Horyzont 2020, a wprowadzany w życie w ramach Erasmus+.
Tylko 13 proc. studentów informatyki w Polsce to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 tys., a w Europie do roku 2020 wyniesie on 1 mln. Wprowadzenie większej liczby kobiet na rynek pracy w informatyce może powiększyć europejski PKB o 9 miliardów Euro rocznie - przekonuje w komunikacie prasowym Fundacja Perspektywy. (PAP)
kflo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.