Otwarte wykłady mistrzowskie w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwanaście otwartych, popularnonaukowych cykli wykładów, prowadzonych przez dwunastu przedstawicieli dwunastu wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – to nowa propozycja tej największej uczelni w regionie z okazji jej 50-lecia. Pierwsze spotkanie już w czwartek.

Jak zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek, tematyka wykładów obejmie takie dyscypliny nauki jak m.in.: filozofia, teologia, fizyka, prawo, biologia, informatyka, pedagogika czy sztuka.

"Pomyśleliśmy sobie, że warto pokazać dydaktykę uniwersytecką w całym przekroju; zaprosiliśmy dwunastu przedstawicieli naszych wydziałów – wybitnych naukowców i świetnych dydaktyków (…). To są ludzie, którzy mają znakomity dorobek w dyscyplinach naukowych, którymi się zajmują, ale też potrafią o tym w sposób zrozumiały, ciekawy i zajmujący mówić" – podkreślił prof. Koziołek.

Inicjatywa jest otwarta i skierowana do studentów i pracowników UŚ, a także do uczniów szkół oraz mieszkańców Katowic i regionu.

Spotkania odbywać się będą w czwartki w rektoracie uczelni. Każde z nich składać się będzie z trzech wykładów, które będą rozwijane przez kolejnych pięć tygodni. Każdy wykładowca ma bowiem do przeprowadzenia pięć prezentacji, z których każda kolejna będzie rozwinięciem poprzedniej. Po pięciu tygodniach wykładowcy się zmienią i rozpocznie się kolejny cykl.

Pierwsze spotkanie rozpocznie wykład filozofa prof. Bogdana Dembińskiego o starożytnych Grekach. Ostatnią tematyką będzie fizykochemia materiałów, którą przybliży prof. Marian Paluch.

Emilia Wieczorkowska z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ - organizatora tej inicjatywy - podała, że zainteresowanie wykładami jest bardzo duże. "Dlatego zachęcamy do wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza na stronie naszej inicjatywy, ale podejrzewam, że jeśli ktoś spontanicznie chciałby wejść na wykład, to problemu z tym nie będzie" – powiedziała.

Szczegóły dotyczące m.in. rejestracji czy szczegółowego harmonogramu można znaleźć na stronie: http://50.us.edu.pl/wyklady-mistrzowskie.

Jak podała uczelnia, wykłady poprowadzą m.in. prof. zw. dr hab. Jacek Jania (glacjolog), prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek (literaturoznawca i filozof), dr hab. Krzysztof Maliszewski (pedagog), dr hab. Małgorzata Kaniowska (dyrygent), dr hab. Edyta Sierka (biolog), dr hab. Magdalena Habdas (prawnik), dr hab. Dagmara Drzazga (dziennikarka, reżyserka), dr inż. Roman Simiński (informatyk, programista) oraz dr Grzegorz Odoj (antropolog).

Inicjatywa wpisuje się w obchody 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Koziołek wyraził jednak nadzieję, że spotkania przyjmą się i będą kontynuowane również po zakończeniu jubileuszu.

W programie jubileuszowych obchodów znalazły się wydarzenia naukowe i kulturalne m.in. koncerty w przestrzeni publicznej, festiwal nauki, benefis, konferencje naukowe, seminaria, sympozja oraz jubileuszowe publikacje.

Obecnie na Uniwersytecie Śląskim kształci się ponad 25 tys. studentów.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

 

Nauka w Polsce

 

akp/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera