Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
07.11.2017 aktualizacja 27.02.2019

Samce mamutów częściej wpadały do naturalnych pułapek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Samce mamutów częściej niż samice wpadały do naturalnych pułapek i tam ginęły – dowodzą badania genetyczne opublikowane na łamach pisma „Current Biology”.

Ustalenia dokonano na podstawie badań szczątków 98 osobników z różnych części Syberii. Okazało się, że większość osobników, które utknęły w naturalnych pułapkach i straciły życie, to samce.

Mogło to być związane z tym, że młode, niedoświadczone samce wędrowały samotnie, co narażało je na niebezpieczeństwa, np. wpadnięcia do zamarzniętego jeziora czy utonięcia w bagnie.

„Jesteśmy zaskoczeni, ponieważ nie ma powodu, żeby oczekiwać, że w materiale kopalnym pojawi się taka tendencja” - główna autorka badań, Patricia Pecnerova ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej. Tę tendencję odkryto przypadkiem, prowadząc badania genetyczne syberyjskich mamutów.

Zdaniem badaczy, mamuty włochate mogły prowadzić podobny tryb życia jak dzisiejsze słonie, u których samice zgrupowane są w osobnych stadach, a młode słonie dowodzone są przez dorosłą, doświadczoną samicę. Jednak w odróżnieniu od słoni, u mamutów osobno mogły przemieszczać się grupy młodych kawalerów lub samotne osobniki, które przejawiały tendencję do ryzykownego zachowania.(PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022