Samce mamutów częściej wpadały do naturalnych pułapek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samce mamutów częściej niż samice wpadały do naturalnych pułapek i tam ginęły – dowodzą badania genetyczne opublikowane na łamach pisma „Current Biology”.

Ustalenia dokonano na podstawie badań szczątków 98 osobników z różnych części Syberii. Okazało się, że większość osobników, które utknęły w naturalnych pułapkach i straciły życie, to samce.

Mogło to być związane z tym, że młode, niedoświadczone samce wędrowały samotnie, co narażało je na niebezpieczeństwa, np. wpadnięcia do zamarzniętego jeziora czy utonięcia w bagnie.

„Jesteśmy zaskoczeni, ponieważ nie ma powodu, żeby oczekiwać, że w materiale kopalnym pojawi się taka tendencja” - główna autorka badań, Patricia Pecnerova ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej. Tę tendencję odkryto przypadkiem, prowadząc badania genetyczne syberyjskich mamutów.

Zdaniem badaczy, mamuty włochate mogły prowadzić podobny tryb życia jak dzisiejsze słonie, u których samice zgrupowane są w osobnych stadach, a młode słonie dowodzone są przez dorosłą, doświadczoną samicę. Jednak w odróżnieniu od słoni, u mamutów osobno mogły przemieszczać się grupy młodych kawalerów lub samotne osobniki, które przejawiały tendencję do ryzykownego zachowania.(PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera