<p>Straż Zamku Londyńskiego - Tower of London - po raz pierwszy w swej 522-letniej historii zdecydowała się na włączenie kobiety w swoje szeregi. </p>
Strażnicy Zamku Londyńskiego (Yeoman Warders) nazywani są także beefeaters - królewską strażą przyboczną. Beefeater jednak to zarazem żartobliwe określenie czegoś najrdzenniej, najtradycyjniej angielskiego. Noszą stroje z epoki Tudorów - czerwone kaftany, białe krezy, czerwone pończochy i czarne trzewiki.
"Było tylko sześciu kandydatów - pięciu mężczyzn, a ona była jedyną kobietą - mówi rzeczniczka Natasha Woollard. - "Okazała się najlepszą kandydatką na stanowisko".
Dodaje, że kandydatka, której nazwiska nie ujawniono, służy w wojsku i "dołączy do nowych kolegów w Korpusie Straży Londyńskiego Zamku latem 2007 roku".
Pełny tytuł strażnika w Tower to Włościański Strażnik Pałacu i Twierdzy Zamku Londyńskiego Jej Królewskiej Mości i Członek Nadzwyczajnej Włościańskiej Straży Przybocznej Suwerena.
Nazywani beefeaters (zjadacze wołowiny), nazwę tę zawdzięczają dziennej racji wołowiny, jaką przyznał im król Henryk VII, tworząc w 1485 roku z yeomenów - wolnych gospodarzy (chłopów) posiadających własne wierzchowce - straż przyboczną.
Strzegła ona Zamku Londyńskiego i "wszystkiego w nim", czyli pełniła także straż nad więźniami stanu wtrącanymi do wieży.
Obecnie beefeaterów jest tylko 35, plus dowódca straży (Chief Yeoman Warder) i naczelny dozorca więzienny (Yeoman Gaoler), a ich głównym zadaniem stało się oprowadzanie turystów, których przez Tower przewija się dwa miliony rocznie.
Do obowiązków strażników należy też opieka nad słynnymi krukami z Tower. Jak chce legenda, dopóty w twierdzy londyńskiej mieszkają kruki, Królestwo Anglii nie zginie.
Zamek Londyński, gdzie tysiąc lat wcześniej stał fort rzymski, wybudował Wilhelm Zdobywca w 1078 roku. Mieściło się w nim więzienie i miejsce straceń, zbrojownia, skarbiec, zwierzyniec, mennica, a od 1303 roku także skarbiec, w którym przechowywane są klejnoty koronne.
Kandydaci na beefeatera muszą mieć zaliczone 22 lata służby w brytyjskich siłach zbrojnych i posiadać odznaczenia za długoletnią nienaganną służbę. KLM
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.