Polacy i Francuzi: co sądzimy o sobie

<p>Pracowity, religijny, sympatyczny, uczciwy i dobrze wychowany - to cechy najczęściej wskazywane przez Francuzów przy opisywaniu Polaków. Dla nas Francuzi to ludzie nowocześni, wykształceni, przedsiębiorczy, otwarci i tolerancyjni - wynika z sondaży przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych.</p>

ISP współpracował z Fundacją Roberta Schumana w Paryżu i ambasadą Francji w Warszawie. Pierwsze tego typu badanie przeprowadzono w 2000 r., kiedy Polska prowadziła negocjacje akcesyjne z UE. Obecnie postanowiono sprawdzić, jak wzajemne postrzeganie naszych krajów i narodów zmieniło się w ciągu ponad 2 lat po rozszerzeniu Unii.

Analityk Instytutu Michał Warchala, prezentując w czwartek wyniki badań, podkreślił, że wizerunek Polski i Polaków we Francji poprawił się. Po naszym wejściu do UE Francuzi zaczęli postrzegać Polskę jako kraj "naprawdę" europejski. Natomiast w Polsce wizerunek Francji i Francuzów nie uległ istotnym zmianom i pozostaje, jak określił Warchala, "jednoznacznie pozytywny".

Wśród najczęściej wskazywanych skojarzeń związanych z Polską, mieszkańcy Francji wymieniali fakt naszej akcesji do UE (19 proc.), utożsamiali nasz kraj z problemami ekonomicznymi, biedą i bezrobociem (14 proc.) oraz państwem rozwijającym się (9 proc.).

Mniej istotne dla Francuzów - jak mówił Warchala - stają się przy wizerunku Polski kwestie historyczne, jak np. utożsamianie naszego kraju z wojną, obozami koncentracyjnymi, komunizmem i "Solidarnością".

Myśląc o Francji, Polacy najczęściej wymieniają kulturę, sztukę i zabytki (52 proc.), kuchnię (43 proc.), Paryż (21 proc.) oraz położenie geograficzne i klimat (19 proc.).

Swoje opinie o Polsce, Francuzi - podobnie jak my o nich - opierają przede wszystkim o informacje pochodzące z mediów.

Zdecydowana większość Francuzów - 87 proc. - wyraża sympatię dla Polaków; naszych rodaków nie lubi jedynie 9 proc. mieszkańców Francji. Francuzi chętnie widzieliby Polaków jako swoich najbliższych sąsiadów (96 proc.), współpracowników i najbliższych przyjaciół (po 94 proc.), członków rodziny (89 proc.).

Polacy są w tej sferze nieco mniej otwarci. Niemal wszyscy respondenci - 98 proc. - chcieliby, aby Francuz odwiedził Polskę jako turysta, 85 proc. widziałoby Francuza wśród najbliższych sąsiadów, 84 proc. - by wszedł do grona ich najbliższych przyjaciół, a po 81 proc. - by stał się współpracownikiem i zamieszkał na stałe w Polsce.

O ile ogólna ocena rozszerzenia Unii jest wśród Francuzów negatywna (ocenia ją tak 52 proc. pytanych), obecność Polski w UE oceniają przeważnie dobrze. Aż 61 proc. francuskich respondentów uznaje akcesję naszego kraju za rzecz pozytywną, tylko co trzeci jest przeciwnego zdania.

85 proc. Francuzów i 82 proc. Polaków bardzo dobrze ocenia stosunki miedzy obu krajami.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnych grupach 1105 mieszkańców Polski i 959 mieszkańców Francji. km

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Biolożka antropocenu: w przyszłości to miasta mogą być oazą bioróżnorodności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera