Historia i kultura

Problemy współczesnej archeologii na kongresie w Krakowie

<p>Jak interpretować wznoszenie dużych kurhanów w kontekście powstawania władzy? Jakie były początki miast europejskich? Jak zarządzać dziedzictwem archeologicznym? To niektóre z zagadnień poruszanych na trwającym w Krakowie 12. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Archeologicznego (European Association of Archaeologists &#8211; EAA). </p>

Do 24 września uczestnicy przedstawią 632 referaty i postery.

Debatuje również, złożony głównie z nauczycieli akademickich, zespół pod przewodnictwem prof. Johna Collisa (Uniwersytet w Sheffield), nad przyszłością archeologii w uniwersytetach, zajmując się głównie zagadnieniami związanymi z kształceniem przyszłych archeologów. Promocji polskiej archeologii natomiast służą sesje i referaty przygotowywane przez Polaków. Zaprezentują oni między innymi najnowsze wyniki badań na Rynku w Krakowie.

"Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń archeologicznych w Europie w tym roku i największy kongres archeologiczny w Polsce od 1965 roku, kiedy odbył się w Warszawie Kongres Archeologii Słowiańskiej” – zapewnia dr Halina Dobrzańska, Koordynator Kongresu.

Bogactwo problemów współczesnej archeologii jest prezentowane w trzech blokach tematycznych: 1. Archeologia we współczesnym świecie: teoretyczne i metodologiczne perspektywy. 2. Archeologia a kultura materialna: teoria i interpretacja źródeł archeologicznych. 3. Ochrona i zarządzanie dziedzictwem archeologicznym.

"Ponad 800 uczestników pochodzi z 36 krajów. Głównie z różnych części Europy, ale także z USA, Kanady, Meksyku, Japonii, Tajlandii, Izraela, Palestyny i Egiptu oraz z Australii. Wśród uczestników kongresu jest wielu wybitnych uczonych, jak prof. Jan Bouzek z Pragi, prof. Stanisław Tabaczyński z Warszawy, obecny Prezydent EAA Anthony Harding z Exeter w Anglii i wielu innych" – mówi dr Dobrzyńska.

Uczestnicy Kongresu biorą także udział w wycieczkach po szczególnie ważnych polskich miejscach archeologicznych. Udadzą się m.in. do Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Biskupina, zwiedzą Park Ojcowski w rejonie Krakowa, kopalnie soli Wieliczka i Bochnia, kopalnię krzemienia w Krzemionkach Opatowskich.

European Association of Archaeologists jest największą organizacją profesjonalnych archeologów, posiadającą ponad 1300 członków z ok. 41 krajów całego świata, reprezentujących wszystkie dziedziny archeologii. W tym gronie znajdują się badacze uniwersyteccy, pracownicy instytutów naukowo-badawczych, muzealnicy, osoby odpowiedzialne za ochronę i zarządzanie dziedzictwem archeologicznym, archeolodzy kontraktowi oraz studenci.

EAA powołana została w Ljubljanie w roku 1994. Jej zadaniem jest ułatwianie kontaktów i stworzenie płaszczyzny do wymiany informacji, dorobku i doświadczeń pomiędzy archeologami, z różnych rejonów Europy. Wśród założycieli Towarzystwa znajdują się tak znamienici badacze, jak prof. Albert Jockenhövel, prof. Colin Renfrew, prof. Henry Cleere, prof. Anna Maria Bietti Sestieri, prof. Kristian Kristiansen, prof. Alain Schnapp i prof. Willem Willems. Kolejne konferencje odbywały się w Santiago de Compostela (1995), Rydze (1996), Ravennie (1997), Goeteborgu (1998), Bournemouth (1999), Lizbonie (2000), Esslingen (2001), Salonikach (2002), St. Petersburgu (2003), Lyonie (2004) i Cork (2005). Bierze w nich udział od 600 do 800 uczestników.

EAA wydaje własne czasopismo "European Journal of Archaeology", redaktorem którego jest Alan Saville z Edynburga.

Organizatorem tegorocznego kongresu jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przy współpracy Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Księgę streszczeń referatów współfinansuje Ośrodek Ochrony i Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie. Na czele kongresu stoją dwa Komitety, Komitet Organizacyjny i Komitet Naukowy. Przewodnictwo Honorowego Komitetu objął prof. dr hab. Romuald Schild, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Patronat nad kongresem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego, Michał Seweryński, Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Więcej informacji dotyczącej Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów oraz konferencji znajduje się na stronie internetowej: www.e-a-a.org lub www.cracow2006.e-a-a.org.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

krx

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera