
<p><strong>W Wielkopolsce drastycznie obniża się poziom jezior</strong> - ostrzega "Głos Wielkopolski". Za malejący stan wód w Wielkopolsce odpowiedzialne są nie tylko coraz mniejsze opady. Eksperci są zgodni: za spadek poziomu wód odpowiedzialna jest Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. W ciągu ostatnich 10 lat opady w Wielkopolsce zmniejszyły się z 600 do 500 milimetrów rocznie. </p>
Władze samorządowe okolicznych gmin zamówiły u prof. Piotra Ilnickiego z Akademii Rolniczej w Poznaniu i Wojciecha Orłowskiego z uniwersytetu w Lublinie niezależną ekspertyzę. Wykazała ona, że to właśnie działalność kopalni odkrywkowej powoduje negatywne zjawisko opadania wód. Według prof. Ilnickiego - pisze dziennik - w latach 90. spadek zanotowano w ośmiu jeziorach, największy w Suszewskim i Wilczyńskim (o prawie 3 metry).
Aby zobaczyć, w jakim tempie opadają wody w jeziorach, wystarczy przejść się plażą w Przyjezierzu lub brzegiem Jeziora Ostrowskiego. Pomosty, które kiedyś zalewała woda, dziś stoją na brzegu. Woda opadła dużo ponad 1,5 metra. Przez ostatnie lata linia brzegowa cofnęła się o kilkanaście metrów.
"Gdybyśmy byli państwem prawa, kopalnia w Kleczewie winna być natychmiast zamknięta. Zdaję sobie sprawę, co oznacza taki wniosek dla ponad 5 tys. pracowników tej kopalni" - mówi gazecie prof. Jerzy Mastyński z Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Jeśli szybkość opadania wody w jeziorach nie zostanie zahamowana i nie wpompuje się do nich wody, to może się okazać, iż za kilka lat nie będzie można w nich pływać. Nie będzie płycizn, ale od razu 4-5 metrowa głębokość. Dlatego władze okolicznych gminy chcą zmusić kopalnię, by zamiast pompować wodę do Warty, pompowała ją do jezior, w tym Ostrowskiego i Wójcińskiego - informuje "Głos Wielkopolski". MOW
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.