<p>Mija 90 lat od pierwszej transatlantyckiej transmisji radiowej ludzkiego głosu. Po raz pierwszy ludzki głos przesłano przez Atlantyk 21 października 1915 roku. Obecnie odbiorniki radiowe są w milionach domów, a urządzenia wykorzystujące fale radiowe umożliwiają komunikację z najodleglejszymi zakątkami na Ziemi.</p>
"Znaczenie tego wydarzenia było ogromne" - mówi dr Tomasz Keller z Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. "Była to jedna z pierwszych możliwości bezpośredniej komunikacji dwóch niezależnych kontynentów. Wcześniej przeprowadzano transmisje na mniejszą skalę, np. między Anglią i Francją".
Transmisji z Wirginii w Stanach Zjednoczonych do Paryża we Francji dokonała firma American Telephone and Telegraph Company.
"Wtedy do możliwości wykorzystania fal radiowych do transmisji podchodzono z dużą dozą nieufności. Podstawą była jednak transmisja z wykorzystaniem sieci - okablowania" - przypomina Tomasz Keller.
Jak mówi, w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił znaczny postęp w rozwoju sieci bezprzewodowych. "Obecnie nie można sobie wyobrazić komunikacji np. z obiektami ruchomymi, będącymi na morzach czy oceanach, gdyby nie istniała komunikacja drogą radiową. To znacząco zwiększyło możliwości komunikacji między obiektami oraz między siecią stacjonarną i obiektami ruchomymi" - mówi naukowiec z Politechniki Warszawskiej.
Dr Tomasz Keller przypomina, że po raz pierwszy ludzki głos przesłano za pośrednictwem radia w 1902 roku, jednak była to próba o mniejszym zasięgu. W 1901 roku wynalazca radia Guglielmo Marconi przesłał przez Atlantyk prosty sygnał radiowy w alfabecie Morse\\'a.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.