Mózgi kłamczucha i osoby prawdomównej różnią się od siebie

<strong>Osoby, które notorycznie kłamią, oszukują i manipulują innymi ludżmi, mają strukturalne zmiany w obszarach mózgu, w których powstają wyrzuty sumienia - odkryli naukowcy z USA.</strong>

 Jak wskazywały wcześniejsze badania, gdy przeciętny człowiek kłamie, rośnie u niego aktywność tego obszaru mózgu (tzw. kory przedczołowej), który pomaga odczuwać wyrzuty sumienia i uczyć się zasad moralnych .

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii po przebadaniu mózgów grupy osób (wśród których były osoby patologicznie kłamiące, osoby przejawiające cechy aspołeczne, ale nie kłamiące chorobliwie oraz osoby normalne) stwierdzili różnice w budowie korze przedczołowej.

Patologiczni kłamcy mieli wyraźnie więcej istoty białej i mniej istoty szarej niż  pozostali badani. Zdaniem autorów najnowszej pracy, te  strukturalne różnice mogą stanowić wyposażenie pomocne w sztuce kłamania. Mając niedobory istoty szarej, kłamczuchy są mniej zdolne do oceny kwestii moralnych. Dzięki temu nie mają zahamowań, by kłamać - kłamstwo nie budzi u nich tak silnych wyrzutów sumienia. 

 Z drugiej strony, większa objętość istoty białej zapewnia im lepszą wymianę informacji między neuronami. A to pozwala zdobyć większe mistrzostwo w sztuce kłamania, która jest ciężką, wielozadaniową pracą dla mózgu.. Dzięki dużym ilościom istoty białej kłamcy mogą też mieć lepsze zdolności werbalne, co daje im naturalną przewagę nad innymi w kłamaniu.   JJJ

* *  *

Pełen tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu
Naukowego PAP.

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera