Kruki i myszołowy walczące o padlinę, atak orła na kolonię kormoranów, tańce godowe czarnych kuropatw - to tylko niektóre spośród niezwykłych chwil z życia ptaków uwiecznionych przez Krystiana Matyska. Jego uhonorowany wieloma nagrodami na festiwalach filmowych dokument o życiu ptaków pt. \"Dziobem i pazurem\" będzie można obejrzeć 12 maja w Animal Planet. http://animal.discovery.com \"Dziobem i pazurem\" jest efektem trzech lat pracy Matyska, obserwującego sekretne życie ptaków oraz kilku związanych z ptasią społecznością gatunków zwierząt w kilku polskich parkach narodowych.
WALKA, MIŁOŚĆ I NOSTALGIA
\"Zapierające dech w piersiach dramatyczne akcje sprawią, że widz poczuje się tak, jakby oglądał film fabularny\" - zapowiada Animal Planet. Poza scenami polowania i walki odnajdziemy tu także nostalgiczne i romantyczne momenty, ukazujące miłość, troskę i oddanie. Tan fascynujący film ukazuje zarówno piękno i delikatność świata ptaków, jak też jego brutalną stronę i dziką drapieżność.
Oryginalną cechą filmu jest brak komentarza. Znakomitą oprawą dla dynamicznej akcji jest porywająca muzyka - podkreślają recenzenci filmu.
RYŚ I BÓBR W ROLI GWIAZD
\"Ryś lub bóbr wraz z licznymi gatunkami ptaków występują tu jako +obsada+ filmu, a sposób w jaki prowadzona jest kamera sprawia, iż wielokrotnie mamy szansę zobaczyć zdjęcia, które zapierają dech w piersi. Fascynująca muzyka, porywające fragmenty utworów orkiestrowych, pozwalają prawdziwie odczuć oraz zrozumieć prawdziwe mechanizmy i emocje rządzące światem przyrody\" - napisał o filmie Matyska w maju 2003 magazyn \"Variety\".
\"Dziobem i pazurem\" zdobyło nagrody m.in. na: X Europejskim Festiwalu Filmów Przyrodniczych Valvert w Brukseli, XXIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych EkoFilm 2003 w Pradze, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych \"Green Vision\" w St. Petersburgu, XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Środowisku w Grenoble we Francji oraz VII Ogólnopolskim i III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych \"EKOFILM 2002\" w Nowogardzie (łącznie z Pucharem Prezydenta RP).
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
14 kwietnia 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.