
<strong>Niechęć do picia mleka może być spowodowana nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Badaniami tych procesów chorobowych zajmuje się wielu naukowców z wiodących placówek medycznych całego kraju</strong>. Prof. Krystyna Karczewska z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwoju Wieku Dziecięcego Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu zwraca uwagę, że oba stany chorobowe coraz częściej obserwujemy u dzieci.
Według naukowców nietolerancja laktozy stanowi jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u człowieka. Schorzenie to polega na niedoborze enzymu trawiącego cukier mlekowy, czyli laktozę. Może być wynikiem przejściowego uszkodzenia nabłonka jelitowego lub być związaną z genetycznie uwarunkowanym niedoborem laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Alergia na białko mleka krowiego związana jest z immunologiczną reakcją uczuleniową na białko zawarte w mleku.
Zespół z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadził badania dotyczące współwystępowania obu schorzeń.
"Zaburzenia trawienia laktozy i objawy nietolerancji należą do najczęstszych dysfunkcji przewodu pokarmowego u dzieci - wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, dr Tomasz Hutyra oraz prof. Barbara Iwańczak. - W alergii nadwrażliwość związana jest z obecnością alergenowo swoistych przeciwciał, natomiast nietolerancja laktozy spowodowana jest zaburzeniami enzymatycznymi. Możliwe jest występowanie obydwu procesów chorobowych u tego samego pacjenta."
Aby zweryfikować hipotezę badawczą naukowcy przeprowadzili specjalistyczne badania. Objęto nimi grupę ponad 80 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. Wszystkie miały zdiagnozowaną alergię pokarmową. Odpowiednie badania pozwoliły określić częstość występowanie objawów nietolerancji laktozy w dwóch grupach wiekowych, poniżej i powyżej piątego roku życia.
"Nietolerancja laktozy występuje u 10 proc. pacjentów w wieku poniżej piatego roku życia i u 26 proc. badanych dzieci w wieku powyżej pięciu lat" - posumowali wyniki naukowcy. MWE
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.