
<strong>Wspólne projekty edukacji publicznej w formie programów dydaktycznych, oświatowych i naukowo-badawczych, zakłada porozumienie o stałej współpracy kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach. </strong>Udostępniając swoje zbiory pracownikom naukowym i studentom Instytutu Historii, kielecka delegatura IPN umożliwi efektywne wykorzystanie cennych źródeł i przybliżenie społeczeństwu postaci zasłużonych w walce o niepodległość ojczyzny - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu prof. Regina Renz.
"IPN to trzecia z kolei - po Archiwum Państwowym i Archiwum Diecezji Kieleckiej - instytucja, która otwiera przed uczelnią podstawowe dla badań historycznych źródła" - podkreśliła profesor Renz.
Naczelnik delegatury IPN w Kielcach Leszek Bukowski dodał, że kieleckie zasoby obejmują dwa kilometry akt, które w przeważającej części nie były do tej pory badane, a mogą się przyczynić do zapełnienia "białych plam" w dziejach regionu.
Zgodnie z porozumieniem, strony zobowiązały się do wspólnego opracowywania programów dydaktycznych, na podstawie których organizowane będą w kieleckim IPN praktyki studentów Uniwersytetu. Ponadto zdeklarowano tworzenie wspólnych programów edukacyjnych i naukowo-badawczych.
Prof. Adam Massalski - badacz historii II wojny światowej w regionie świętokrzyskim - obiecał, że studenci będą sięgać po materiały zgromadzone w IPN, by w formie prac magisterskich opracować m.in. monografie świętokrzyskich oddziałów KEDYW-u i NSZ.
Massalski zapowiedział też przygotowanie - w ramach Instytutu Historii - serii wydawniczej "Oni przynieśli wolność", poświęconej prezentacji historycznych sylwetek mieszkańców regionu zasłużonych w walce o niepodległość kraju. Anonsował także druk "zeszytów" z biografiami bohaterskich, regionalnych uczestników powstań narodowych, wydarzeń 1905 roku, legionistów i członków Polskiego Państwa Podziemnego.
Uczestniczący w konferencji szef klubu PiS poseł Przemysław Gosiewski ocenił, że inicjatywa kieleckiego IPN i Uniwersytetu będzie dobrze służyć "przywracaniu ważnych życiorysów do świadomości społecznej" oraz "kształtowaniu patriotycznych postaw mieszkańców regionu świętokrzyskiego". MCH
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.