Uczelnie i instytucje

Śląskie/Rektorzy sześciu uczelni apelują o sprzeciw wobec aktów nienawiści skierowanych przeciw migrantom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rektorzy sześciu śląskich uczelni opublikowali wspólny apel, w którym wyrazili zaniepokojenie narastającą wrogością wobec migrantów. Zwrócili uwagę, że przyzwolenie na mowę nienawiści może odbierać poczucie bezpieczeństwa legalnym studentom i pracownikom.

W opublikowanym w poniedziałek stanowisku rektorzy zwracają uwagę na szkodliwe skutki społecznej niechęci wobec osób innych narodowości.

„Uzasadnione obawy przed nielegalną imigracją nie usprawiedliwiają budowania w społeczeństwie atmosfery zagrożenia i niechęci w stosunku do każdego człowieka, który wyróżnia się kolorem skóry, językiem lub obyczajem kulturowym” – napisali rektorzy.

Autorzy apelu nawiązali do niedawnych wystąpień antyimigranckich w różnych miastach Polski, w tym – jak zaznaczyli – „licznie w Katowicach”. Ich zdaniem działania te „dotykają w szczególny sposób społeczności akademickich”.

„Uczelnie wyższe są z natury otwarte i gościnne dla każdego, kto wstępuje do nich w poszukiwaniu wiedzy. Chcemy przyciągać najlepszych uczonych i studentów z Polski i ze świata, aby przyczyniali się do rozwoju naszych uczelni, a co za tym idzie, regionu i Polski” – napisali.

Sygnatariusze ostrzegli, że „przyzwolenie na mowę nienawiści wobec uchodźców może mieć ten groźny skutek, że odbierze poczucie bezpieczeństwa każdemu, kto legalnie, a często na nasze zaproszenie, przybył studiować lub pracować w naszych uczelniach, zakładach i firmach”.

„Polska, a Śląsk zwłaszcza, przez wieki słynęły z gościnności dla przybyszów z innych krajów. Wnieśli oni ogromny wkład w polską kulturę, naukę i gospodarkę” - podkreślili rektorzy.

W apelu przypomnieli również o wielowiekowych doświadczeniach polskich emigrantów politycznych i ekonomicznych, w tym o losach „tysięcy powstańców tworzących Wielką Emigrację w XIX w.; kolejnych pokoleniach chłopów emigrujących »za chlebem« do Ameryki Północnej i Południowej; przesiedleniach i emigracjach po II wojnie światowej – w tym półtora miliona Ślązaków, którzy przenieśli się do Niemiec; milionie emigrantów »stanu wojennego«; ponad 2 milionach Polaków wyjeżdżających do Anglii od 2004 r.”

„Wszyscy oni szukali schronienia lub mieli nadzieję na lepszy los poza granicami Polski. W imię pamięci o naszych rodakach-imigrantach winniśmy udzielić w Polsce gościny tym, którzy przybywają do nas legalnie i naprawdę potrzebują pomocy” – stwierdzono w apelu.

Rektorzy zwrócili się również do władz państwowych z apelem o przeciwdziałanie nienawiści: „Apelujemy do władz, aby zdecydowanie przeciwstawiały się aktom nienawiści wobec uchodźców”.

Społeczność akademicką i mieszkańców miast zaprosili z kolei do codziennej solidarności: „zachęcamy do okazania solidarności, wsparcia lub zwykłej sympatii każdemu, kto zgodnie z prawem wybrał nasz kraj, region, miasto na miejsce nauki, pracy i lepszego życia”.

Apel podpisali: rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Olszak oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

W sobotę w wielu miastach Polski odbyły się manifestacje organizowane przez Konfederację pod hasłem „Stop imigracji!”. Podczas wystąpień politycy tego ugrupowania apelowali m.in. o zamknięcia Polski dla nielegalnej imigracji, akcje deportacyjne i danie żołnierzom prawa do strzelania do przekraczających granice wbrew prawu.(PAP)

jms/ agt/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2021. PAP/Tytus Żmijewski

    ZUS: dorabiających studentów należy później ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/ Politechnika ma nowe laboratorium

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera