
Pomimo powrotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię, LeopardISS – projekt testujący zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji w środowisku orbitalnym - pozostaje aktywny na ISS. W ramach misji IGNIS będzie służył kolejnym zespołom badawczym - informują twórcy rozwiązania.
LeopardISS jest jednym z trzynastu eksperymentów realizowanych w ramach IGNIS, pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
To jednostka przetwarzania danych, która umożliwia testowanie algorytmów uczenia maszynowego bez konieczności budowania i wynoszenia osobnego satelity. Rozwiązanie zaprojektowali i wykonali inżynierowie z firmy KP Labs z Gliwic we współpracy z Politechniką Poznańską. Powstało ono z myślą o elastycznych i powtarzalnych eksperymentach AI prowadzonych w przestrzeni kosmicznej.
Urządzenie dotarło na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już 22 kwietnia br., w ramach misji zaopatrzeniowej SpaceX CRS-32. Pod koniec czerwca dołączył do niej polski astronauta, Sławosz Uznański-Wiśniewski. Jednostkę zintegrowano z platformą ICE Cubes znajdującą się w europejskim module Columbus.
Ta platforma badawcza, zarządzana przez firmę Space Applications Services, zapewnia standaryzowany dostęp do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla eksperymentów naukowych i technologicznych. Umożliwia zasilanie, transmisję danych oraz komunikację w czasie rzeczywistym z zespołami naziemnymi, co pozwala na stały monitoring i interakcję z systemem.
Pierwszym zadaniem LeopardISS była walidacja algorytmów wspierających autonomiczne mapowanie terenu 3D na potrzeby przyszłych misji łazików planetarnych. Oprogramowanie to pozwala robotom eksploracyjnym, działającym na powierzchni Księżyca czy Marsa, na samodzielną interpretację otoczenia, bez konieczności ciągłego nadzoru ze strony operatorów na Ziemi. Za realizację projektu odpowiadali naukowcy i studenci z Politechniki Poznańskiej, spółki Politechnika Innowacje, a także niedawno otwartego ESA Phi-lab Poland.
Obecnie eksperci KP Labs wraz z Politechniką Poznańską podsumowują pierwsze rezultaty eksperymentu LeopardISS, który wciąż działa na ISS. W następnym etapie kolejne zespoły badawcze oraz przedsiębiorstwa będą mogły prowadzić własne eksperymenty, co ma zaowocować zwiększeniem dostępności testowania technologii kosmicznych na orbicie i ułatwi zdobywanie doświadczenia lotnego.
Z kolei naukowcy z ESA Phi-Lab Poland planują dalsze doskonalenie algorytmów tworzonych przez poznańskich naukowców i studentów, a także docelowo udział w misji łazika na Księżycu. (PAP)
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.