
Do końca roku powstanie strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – pierwszy taki dokument opracowany w resorcie nauki - powiedziała PAP wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska. Wśród wyzwań wymieniła starzejące się środowisko nauczycieli akademickich. Projekt dokumentu już jest gotowy.
Projekt przygotował powołany w marcu br. Zespół do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, na czele którego stanęła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. Politechniki Białostockiej.
- To jest bardzo dobrze przygotowany dokument, napisany językiem otwartym i przystępnym dla odbiorcy. Teraz musimy go uzupełnić o różne wskaźniki i dane, a następnie przekazać do konsultacji organizacjom przedstawicielskim – powiedziała prof. Maria Mrówczyńska.
Wśród największych wyzwań ujętych w projekcie wiceminister wymieniła kwestię demografii, w tym malejącą liczbę studentów oraz problem starzejącego się środowiska nauczycieli akademickich. – W ostatnim raporcie Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego wskazano, że największą grupę nauczycieli akademickich stanowią obecnie osoby w wieku 50-60 lat. Za dziesięć lat będą oni już w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. Musimy więc zadbać o ciągłość kadry – wskazała wiceminister.
Zwróciła uwagę na zachodzące w szybkim tempie zmiany technologiczne, w tym rozwój narzędzi sztucznej inteligencji, które „dotykają zarówno systemu kształcenia, jak i samej nauki”.
Wiceminister podkreśliła kwestię umiędzynarodowienia. – Od kilkunastu lat polskie uczelnie konsekwentnie otwierają się na umiędzynarodowienie zarówno w obszarze kształcenia, jak i badań naukowych. Pamiętamy jednak o problemie wizowym sprzed kilku lat. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie systemu, aby uniknąć sytuacji, w których wizy wydawano na studia, które ostatecznie nie były podejmowane – podkreśliła.
Jak podała prof. Mrówczyńska, to pierwsza taka strategia opracowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wcześniej takie dokumenty opracowała m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich – zaznaczyła.(PAP)
Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)
akp/ agt/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.