
Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.
We wtorek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się ostatnie z serii czterech edukacyjnych spotkań na żywo z ISS. Astronauta połączył się z uczestnikami wydarzenia bezpośrednio z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poprzednie spotkania zorganizowano w Łodzi, Wrocławiu i Rzeszowie.
Każdemu z wydarzeń towarzyszyły całodniowe pikniki i liczne aktywności edukacyjne. Podczas warsztatów dzieci mogły m.in. nauczyć się lutowania i wykonać własny klucz telegraficzny, zbudować zegar słoneczny, odwiedzić ISS w wirtualnej rzeczywistości oraz poznać zasady działania krótkofalówek. Edukatorzy przypomnieli też postać Jana Heweliusza, dzięki któremu na niebie znajduje się polski gwiazdozbiór – Tarcza Sobieskiego (Scutum) – widoczny również w logo misji technologiczno-naukowej IGNIS.
– To pech, że misja IGNIS przypadła na wakacje, ale widzimy, że nie miało to żadnego negatywnego wpływu – podsumowała PAP Anna Bukiewicz-Szul, odpowiedzialna w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) za edukacyjną część misji.
– Wiemy, że niektórzy uczniowie skracali swoje wakacje i przyjeżdżali z odległych miejsc, tylko po to, by wziąć udział w wydarzeniu. To pokazuje, jak ważne były te spotkania – dodała.
– Cztery razy udało nam się skutecznie połączyć ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronauta przeprowadził sześć eksperymentów: trzy przygotowane przez starszych uczniów i trzy autorstwa młodszych. Te warszawskie były bardzo proste i wszystkie przebiegły zgodnie z planem – powiedziała Bukiewicz-Szul.
Dodała również, że eksperyment przeprowadzony podczas transmisji z Łodzi – z pomiarem masy za pomocą kuli zawieszonej na sprężynie – nie zakończył się zgodnie z oczekiwaniami, dlatego astronauta powtórzy go i nagra ponownie na potrzeby edukacyjne.
Pytania zadawane polskiemu astronaucie podczas połączeń wyłoniono w konkursie „Zapytaj Astronautę”, zorganizowanym przez POLSA w grudniu 2024 r.
Spotkania z astronautą były transmitowane online, a relacje można było śledzić na żywo również w bibliotekach i ośrodkach edukacyjnych w całej Polsce. (PAP)
Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
lt/ agt/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.