Osoby z psychopatią mają wyraźnie zmienione mózgi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowe badanie wskazało na silne różnice w budowie mózgu u zdrowych ludzi i u osób o cechach psychopatycznych. Ta druga grupa ma ogólnie mniejszą objętość mózgu i wyraźne zmiany w jego licznych obszarach.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy) z pomocą techniki MRI przeanalizowali mózgi 39 dorosłych mężczyzn, u których zdiagnozowano psychopatię (fachowo zwaną antyspołecznym zaburzeniem osobowości). Wyniki porównali do rezultatów badań odpowiedniej grupy kontrolnej.

Jak przypominają, psychopatia to m.in. najsilniejszy predyktor notorycznych zachowań agresywnych.

Badacze oceniali cechy psychopatyczne uczestników za pomocą Listy Kontrolnej Psychopatii (PCL-R) - uznanego narzędzia diagnostycznego, które ocenia dwa kluczowe wymiary: cechy interpersonalno-afektywne (czynnik 1) oraz styl życia i zachowania antyspołeczne (czynnik 2).

Badanie wydaje się nie pozostawiać wątpliwości.

Wyższe wyniki w zakresie czynnika 2 były powiązane ze zmniejszoną objętością wielu obszarów mózgu - struktur podkorowych takich jak jądra podstawy, wzgórza i przedmurza, a także części pnia mózgu, móżdżku oraz obszarów korowych w rejonach oczodołowo-czołowych i wyspy.

Rejony te są znane z udziału w regulacji emocji, podejmowaniu decyzji, kontroli impulsów i zachowań społecznych.

Z kolei z wysokim wynikiem w zakresie czynnika 1, związanym m.in. z takimi zachowaniami jak patologiczne kłamstwo i brak empatii, wiązały się słabsze i bardziej różnorodne zmiany w mózgu.

W tym przypadku zaobserwowano pewne różnice w objętości w rejonach oczodołowo-czołowych, grzbietowo-bocznej kory czołowej oraz lewej części hipokampa.

Badanie pokazało jednocześnie wyraźnie mniejszą ogólną objętość mózgu osób z tendencjami psychopatycznymi, z największą różnicą w części hipokampa odpowiedzialnej za pamięć.

Według autorów odkrycia wskazuje ono na szczególnie silne neurobiologiczne powiązanie między zachowaniami antyspołecznymi i zmniejszoną objętością licznych obszarów mózgu.

Naukowcy planują teraz intensywne badania neurobiologicznych podstaw agresji.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WSTF - białko, które wpływa na przewlekły stan zapalny

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy znaleźli enzym, który może zatrzymać miażdżycę i cukrzycę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera