
Ponad 300 osób czeka w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi na połączenie wideo na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, który na orbicie okołoziemskiej ma wykonywać eksperymenty, zaprojektowane przez młodzież. Będzie miał na to ok. 20 minut transmisji ze stacji kosmicznej - między godz. 11.40 a 12.
Transmisja na żywo organizowana jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a jej czas ustalono na 20 minut i w ramach czasowych, w które zebranych wpuścić może Centrum Lotów Kosmicznych.
"Są trzy takie centra - w Houston, które nadzoruje Międzynarodową Stację Kosmiczną, drugie na Florydzie zarządzające misją Ax-4. Jest też osobne centrum kontroli lotów w Niemczech, a wszystkie trzy są ze sobą ściśle połączone. My musimy czekać, kiedy kontrola lotu połączy nas ze stacją i liczymy na to, że nie wydarzy się nic niespodziewanego" - powiedział PAP tuż przed rozpoczęciem specjalnego spotkania w Łodzi dr Tomasz Banyś, kierownik Planetarium EC1 w Łodzi, współorganizatora wydarzenia.
W zajęciach warsztatowych i łączeniu ze stacją kosmiczną bierze udział ponad 300 osób. To głownie młodzież ze szkół, w tym autorzy eksperymentów, które mają być przeprowadzone przez Uznańskiego-Wiśniewskiego.
W Audytorium EC1 będzie można przez cały dzień słuchać rozmów z ekspertami, którzy przybliżą tematykę badań naukowych prowadzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a kulminacyjnym punktem programu będzie bezpośrednie połączenie na żywo z samym astronautą. Transmisja będzie dostępna na ekranach rozlokowanych w różnych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki EC1.
Wśród uczestników są Michał Drabik i Filip Wargowiak z Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi, autorzy jednego z eksperymentów.
"Jesteśmy niezmiernie podekscytowani, jak potoczą się losy naszego eksperymentu, bo znalazł się na liście offline, czyli możemy nie mieć szansy zobaczyć go na żywo. Jednak zostanie on przeprowadzony i mamy nadzieję, że powiedzie się. Pierwszą część eksperymentu przeprowadziliśmy na Ziemi w warunkach ziemskiej grawitacji. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak to wyjdzie w kosmosie" - powiedzieli PAP.
Katarzyna Dyńska-Kukulska do EC1 przyszła z dziećmi, podopiecznymi fundacji Matkowe Love i ich rodzicami. Wśród 12 dzieciaków jest też 7-letnia Helenka, która interesuje się kosmosem, doskonale wie, że pierwszy w kosmosie był pies Łajka, a wieczorami patrzy w gwiazdy. Marzeniem Helenki jest zadać Sławoszowi pytania o przeciążenie - czy bardzo mocno wbija w fotel, czy to jest bardzo duże przeciążenie - i czy da się to wytrzymać oraz jaką trzeba mieć kondycję fizyczną, żeby to wytrzymać? Drugie pytanie Helenki do Sławosza dotyczy standardowego życia w stacji kosmicznej.
"Chciałam zapytać, jak tam się śpi?" - powiedziała PAP Helenka.
Katarzyna Dyńska-Kukulska do EC1 w Łodzi przyszła z jeszcze jedną kosmiczną misją - zrobić zdjęcia dla bratanka, Kuby, który marzy o tym, żeby zostać astronautą.
Cały dzień 2 lipca w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zapowiada się kosmicznie, bo oprócz łączenia na żywo ze stacją kosmiczną zaplanowano wykład ekspercki pasjonata astronomii Mateusza z "AstroLife", który opowie, jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną; wykład przyjaciela Sławosza - Tomka Siemińskiego z Europejskiej Agencji Kosmicznej o przygotowaniach do misji "od kuchni" i spotkanie z Aleksandrą Uznańską-Wiśniewską, żoną polskiego astronauty.
Misja Ax-4 z udziałem m.in. Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dotarła 26 czerwca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci spędzą na orbicie dwa tygodnie. W tym czasie Uznański-Wiśniewski m.in. będzie przeprowadzał 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców; zrealizuje też program edukacyjny.(PAP)
jus/ bar/ jpn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.