Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska uruchamia nowy kierunek studiów "Technologie inżynierskie w kryminalistyce"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od października na Politechnice Śląskiej rusza nowy kierunek studiów: technologie inżynierskie w kryminalistyce. To dopiero drugi w Polsce kierunek, który umożliwia uzyskanie tytułu inżyniera w dziedzinie kryminalistyki.

Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów. Absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w policji, Państwowej Straży Pożarnej, laboratoriach kryminalistycznych, instytucjach badawczych czy firmach świadczących usługi dla służb.

"Przede wszystkim będziemy kształcić specjalistów interdyscyplinarnych, czyli takich, którzy zdobędą wiedzę z bardzo wielu obszarów" – powiedział podczas konferencji prasowej rektor uczelni prof. Marek Pawełczyk. "To nie będą lekarze, ale będą w bardzo bliskim kontakcie ze światem medycyny" – dodał.

Nowy kierunek przygotowano z myślą o przyszłych ekspertach w takich dziedzinach jak analiza śladów kryminalistycznych, obrazowanie medyczne, sztuczna inteligencja w służbie dochodzeń czy rekonstrukcja zdarzeń. Uczelnia zamierza w tym celu wykorzystać potencjał własnej kadry i zaproszonych specjalistów – praktyków z policji, Straży Pożarnej, prokuratury i sądów.

"Będziemy się wspierać ekspertami, którzy będą prowadzić zajęcia ze studentami, ale także zapraszać ich do swoich instytucji. Myślę, że będziemy mieć tutaj dobry kontakt z prokuraturą czy też z sądem, żeby przekazać to spojrzenie z tamtej strony" – wyjaśnił rektor Pawełczyk.

Jak zaznaczyła uczelnia, absolwenci znajdą zatrudnienie m.in. w służbach mundurowych, laboratoriach kryminalistycznych oraz firmach współpracujących z policją i strażą pożarną.

"Na przykład w zakresie chociażby modelowania zjawisk, modelowania komputerowego, analizy śladów na miejscu zbrodni, analizy obrazów medycznych, czy też zwłok" – wyliczył rektor.

Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej dr hab. inż. Marcin Basiaga dodał: "Ta interdyscyplinarność przy każdej wypowiedzi się powtarzała. To jest to, na czym bazujemy, to jest to, co chcemy, żeby nas wyróżniało na tle innych kierunków właśnie z zakresu kryminalistyki".

Zapowiedział, że studenci będą pracować w nowoczesnych laboratoriach nad realnymi przypadkami.

"Będą zajęcia związane z daktyloskopią, fonoskopią, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, mechanoskopią, toksykologią, medycyną sądową, genetyką, a nawet ontodoncją, czyli identyfikacją zwłok na podstawie uzębienia" - tłumaczył profesor.

Uczelnia współpracuje także z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, która podkreśliła, że takich specjalistów na rynku brakuje. W szczególności w dziedzinie cyberprzestępczości, bankowości, oszustw internetowych.

"My jako policja nie mamy własnych uczelni, więc chcemy czerpać z zasobów Politechniki Śląskiej" – podkreślił podinsp. Marek Kościelny, zastępca naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP. "Pomogliśmy władzom uczelni w utworzeniu tego kierunku, dzieląc się własnym doświadczeniem i wskazując zagadnienia, które mogą być przyczynkiem do wspólnych projektów naukowo-badawczych – głównie w zakresie sztucznej inteligencji" - dodał.

Po ukończeniu studiów inżynierskich absolwenci będą mogli aplikować do służb, przejść szkolenia i uzyskać specjalistyczne uprawnienia, m.in. tytuł biegłego policyjnego.

Rekrutacja rozpoczyna się 28 maja br., a uczelnia planuje przyjąć na początek pełną grupę – kilkudziesięciu studentów.

"Jesteśmy gotowi na większe zainteresowanie i myślimy także o uruchomieniu studiów drugiego stopnia" – podsumował prof. Pawełczyk. (PAP)

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera